Podle sdělení české diplomacie byly tématy schůzky kybernetická bezpečnost, evropské otázky, globální klimatická změna a vztahy s Čínou. Ministři se zabývali nebezpečím hybridních hrozeb a řešili rozvoj transatlantické spolupráce, vztahy s Ruskem a Ukrajinou, Východní partnerství a migraci.
„Potřebujeme solidaritu, jednotu a koordinovanější postup,“ řekl litevský ministr zahraničí agentuře BNS. Podle agentury DPA se debatovalo o problémech s čínskou firmou Huawei, jejíž výrobky podle některých západních zdrojů představují pro evropské země bezpečnostní riziko.
Ministr Petříček na konferenci hovořil o problematice lidských práv, informoval ČTK tiskový odbor Ministerstva zahraničí. „Od Evropské unie se více než kdy dříve očekává, že bude světovým lídrem v oblasti lidských práv. Nejenže to očekávají naši spojenci, dlužíme to také občanské společnosti,“ prohlásil český ministr.
„Nesmíme rezignovat na tuto globální roli a nesmíme se bát promluvit, když jsou lidská práva porušována – bez ohledu na to, zda se takového jednání dopouští malá země či světová velmoc,“ konstatoval.
Visegrádská skupina sdružuje Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Schůzky v Palanze se kromě zástupců Estonska, Lotyšska a Litvy zúčastnili také ministři severských států Švédska, Finska, Norska, Dánska a Islandu. Ministři těchto států se k jednání o regionálních a globálních problémech scházejí pravidelně každoročně od roku 2013.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab