Velká schůzka ministrů zahraničí Visegrádu a Pobaltí. Jednali i o vztahu k Číně

01.04.2019 22:49 | Zprávy

Severské a pobaltské státy chtějí těsněji spolupracovat s Visegrádskou skupinou (V4) při koordinaci politiky vůči Číně. Prohlásil to dnes litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, který ve městě Palanga hostil schůzku ministrů zahraničí V4 a států severní Evropy a Pobaltí. Jednání se zúčastnil šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Velká schůzka ministrů zahraničí Visegrádu a Pobaltí. Jednali i o vztahu k Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Podle sdělení české diplomacie byly tématy schůzky kybernetická bezpečnost, evropské otázky, globální klimatická změna a vztahy s Čínou. Ministři se zabývali nebezpečím hybridních hrozeb a řešili rozvoj transatlantické spolupráce, vztahy s Ruskem a Ukrajinou, Východní partnerství a migraci.

„Potřebujeme solidaritu, jednotu a koordinovanější postup,“ řekl litevský ministr zahraničí agentuře BNS. Podle agentury DPA se debatovalo o problémech s čínskou firmou Huawei, jejíž výrobky podle některých západních zdrojů představují pro evropské země bezpečnostní riziko.

Ministr Petříček na konferenci hovořil o problematice lidských práv, informoval ČTK tiskový odbor Ministerstva zahraničí. „Od Evropské unie se více než kdy dříve očekává, že bude světovým lídrem v oblasti lidských práv. Nejenže to očekávají naši spojenci, dlužíme to také občanské společnosti,“ prohlásil český ministr.

„Nesmíme rezignovat na tuto globální roli a nesmíme se bát promluvit, když jsou lidská práva porušována – bez ohledu na to, zda se takového jednání dopouští malá země či světová velmoc,“ konstatoval.

Visegrádská skupina sdružuje Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Schůzky v Palanze se kromě zástupců Estonska, Lotyšska a Litvy zúčastnili také ministři severských států Švédska, Finska, Norska, Dánska a Islandu. Ministři těchto států se k jednání o regionálních a globálních problémech scházejí pravidelně každoročně od roku 2013.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…