Politická analytička a publicistka Irena Ryšánková si myslí, že jde v kauze o policejní reformu především o mocenský boj, který se pak vykrystalizoval mezi Andrejem Babišem a Milanem Chovancem. Premiér Sobotka zůstával spíše stranou. O policii jde v tomto případě, podle jejího názoru, až v druhé řadě. „Ta reakce hnutí ANO byla hodně přehnaná, já jsem od Andreje Babiše čekala více strategie. On se tím silným vyjádřením zahnal sám tak trochu do kouta. Protože lidé, kteří se v politice více orientují, pak samozřejmě očekávali, že z těch tvrdých prohlášení o odchodu z vlády či z koalice začne pomalu couvat, a to se i stalo. V souvislosti s jeho prohlášením, že vypoví koaliční dohodu, avšak v koalici zůstane, bych citovala komentátora Petra Honzejka, který s humorem prohlásil, že to je snad první případ squattingu v české politice. Babiš to potom pracně vysvětloval, bral zpět, například i v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV s moderátorem Veselovským. Myslím si, že to je politická prohra Andreje Babiše, který dokázal, že politické hry hrát neumí. Otázkou je, jestli je to vůči veřejnosti jeho plus či minus, ale politika není o siláckých prohlášeních, ale o kompromisu a dohodě,“ zhodnotila vyhrocený spor dvou hlavních hráčů na českém politickém poli expertka Ryšánková.
Pak také doplnila: „Jaké je skutečné zákulisí té policejní reorganizace do všech detailů, to asi nikdy nezjistíme. V tom sporu, který se ale kolem ní rozpoutal, Andrej Babiš hrubě podcenil Milana Chovance, jenž se ukázal být velmi tvrdým hráčem. Předseda ANO určitě nečekal, že Chovanec tu reorganizaci přece jen nakonec podepíše, v tom se přepočítal. V celé té kauze hrají zvláštní roli zase ÚOOZ a státní zástupci, kteří už jednu vládu shodili, a já si myslím, že tomu by tak být nemělo. Zarazilo mě také, když žalobci přijeli do Prahy a začali vyslýchat policejního prezidenta, ale možná že by to nějaký expert na právo dokázal vysvětlit. Ty věci, které se dějí kolem policejní reformy, jsou hodně podivné. Možná že jde o nějaký boj mocenských struktur, do kterého běžný člověk nemá šanci blíže nahlédnout, a právě teď jsme svědky toho, že se už určitým způsobem vyprofiloval.“
ČSSD a ANO si půjdou po krku, koalice se ale nerozpadne
Analytička Ryšánková si dále myslí, že tento dnes vyhraněný politický konflikt nebude mít až tak velkou váhu při rozhodování voličů u parlamentních voleb. „Babišovi zarytí příznivci, kteří ho chtějí volit, to tak stejně udělají. Jedna část veřejnosti si nyní myslí, že šlo v policejní kauze o záměrné odstranění Šlachty, aby se nemohl zabývat některými závažnými případy, ta druhá strana zase považuje Babišovo vystoupení proti reorganizaci za zbytečně hysterické právě proto, že má sám co skrývat, a své postoje v tom nebudou oba tábory měnit,“ prohlásila mediální expertka a navíc dodala: „Kampaň ke krajským volbám už vlastně probíhá a ta k těm parlamentním už i tímto medializovaným sporem prakticky odstartovala. Sociální demokraté a hnutí Ano jsou dva kohouti na jednom smetišti, kteří chtějí co nejvíce zapůsobit na své voliče, již se jim hodně překrývají. Budou proto na sebe stále útočit, ale k rozpadu koalice nedojde, protože by to bylo pro obě strany nevýhodné, ztratily by vliv cokoli ovlivňovat. Možná se ještě dohodnou, v rámci koaliční smlouvy, na některých prioritních projektech, které do voleb dokončí, ale to samozřejmě jim nebude překážet v tom, aby na sebe i dále různě útočily.
Ke komu se ve sporu o policii přikloní veřejnost, rozhodne prý prezident Zeman
Podobný názor na vývoj celé situace okolo konfliktu ohledně policejní reformy má i další mediální expert, Jiří Mikeš, ten za vyhrocenou rozepří vládních stran vidí především blížící se volby. „Politika je uměním kompromisu a Andrej Babiš se do toho už pomalu dostává, takže změnil stanovisko. Myslím si, že to má celkem dobře promyšlené, protože se udělala velká veřejná i mediální kauza z věci, kterou měl vlastně řešit policejní prezident, a najednou se o to začali hádat také ministři a vložil se do sporu i prezident. Předseda hnutí ANO otevřeně upozornil na to, že je tady něco shnilého a on je tím, který platí ty velké daně, a chce to tedy konkrétně vědět a seznámit s výsledky i veřejnost. Pak v souvislosti s tím zmínil i jiné žhavé kauzy, jako je OKD a podobně. Domnívám se, že jde o tradiční promyšlený tah před volbami, jak získat politický kapitál,“ uvedl Mikeš.
S situaci dále Mikeš říká: „Na kterou stranu se v této velmi zjitřené politické kauze postavit, je opravdu těžké říci. To by bylo možná na konferenci politologů nebo by se tím mohly zabývat společnosti think-tanks, které analyzují politické situace, jako je například u nás CEVRO institut a podobně. Na veřejnost ta kauza bude mít určitě svůj vliv. I když dost lidí říká, že my, běžní občané, můžeme jen málo co změnit, není to zase úplně pravda. V podvědomí to zůstává a potom při volbách mohou dostat hlasy voličů strany, o kterých by to dopředu nikdo nepředpokládal. I takový dopad může mít tato dnešní situace. Zásadní vliv na názor větší části české společnosti k této kauze bude mít určitě vyjádření prezidenta Zemana, který má mezi veřejností velkou důvěru a podporu. On pravidelně jezdí do regionů diskutovat s lidmi, a většina z nich ho proto uznává. Domnívám se, že jeho stanovisko bude tím rozhodujícím argumentem na pomyslných miskách vah.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán