Dnešní korunovace se koná téměř přesně 70 let poté, co tento obřad absolvovala Karlova matka Alžběta II. Její syn se stane čtyřicátým britským panovníkem korunovaným ve Westminsterském opatství. Ceremoniál, který prakticky nemá ve světě obdoby, má především symbolický význam a představuje jakési potvrzení pouta mezi panovníkem, státem a anglikánskou církví.
Král při obřadu usedne na více než 700 let starý korunovační trůn a dostane klenoty jako žezlo, jablko a meč, jakož i pomazání posvátným olejem. V poledne místního času (13:00 SELČ) mu arcibiskup z Canterbury Justin Welby vloží na hlavu Korunu svatého Eduarda ze 17. století. Král pak odjede zpět do Buckinghamského paláce v pozlaceném kočáře taženém osmispřežím, který bude provázet průvod s tisíci vojáky.
Korunována bude také Karlova žena Camilla. Přímo v opatství bude obřad sledovat na 2200 hostů, včetně českého prezidenta Petra Pavla a dalších státníků. Ve shromáždění tentokrát nebude mít silné zastoupení aristokracie, pozvánku naopak dostali představitelé různých náboženství či pracovníci charit. Změnila se také korunovační přísaha, která už neodkazuje na konkrétní zámořská území, kde britský panovník zůstává hlavou státu.
Královská rodina akci připravovala několik týdnů a postupně zveřejňovala její podrobnosti, předem však neohlásila, kdo se po návratu krále do Buckinghamského paláce odpoledne objeví po jeho boku na balkóně královské rezidence. Další neznámou je, zda se naplní předpověď počasí, která na dnešek slibovala déšť.
Klíčovou otázkou zůstává, jak dnešní velkolepý ceremoniál v čase zvýšených životních nákladů přijme britská veřejnost, u níž podle čerstvých průzkumů popularita monarchie klesá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.