Velký problém pro „vládní“ koalice. Žádné kluby. Zákon hovoří jasně, ukazuje právník. Poděkujte Bursíkovým Zeleným

29.10.2021 14:52 | Zprávy

Někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf přes internetovou televizi XTV tvrdě udeřil na nově se rodící vládu. Znovu poukazoval na to, že podle Jednacího řádu Sněmovny může poslanecký klub ustavit pouze samostatně kandidující politická strana. To vylučuje obě dosud opoziční koalice, tedy ODS, lidovce a TOP 09 na straně jedné a Piráty se Starosty na straně druhé. A bez poslaneckých klubů se těžkou ustaví nová Sněmovna. A bez té může vláda Petra Fialy zapomenout na to, že by vládla.

Velký problém pro „vládní“ koalice. Žádné kluby. Zákon hovoří jasně, ukazuje právník. Poděkujte Bursíkovým Zeleným
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Pavel Hasenkopf už před 14 dny na sociální síti Facebook napsal, že budoucí vláda pěti stran narazí na jeden zásadní problém ještě dlouho před tím, než se ujme vlády. Hasenkopf je přesvědčen, že se vlády ani ujmout nemůže, protože jednotlivé politické strany pětikoalice nemohou podle Jednacího řádu Sněmovny ustavit své poslanecké kluby. To znamená, že se nemůže jednat ani o ustavení nové Sněmovny a to hatí šance na nástup nové vlády, v tomto případě vlády Petra Fialy.

„K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců,“ stojí v § 77 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb., o Jednacím řádu.

Hasenkopf v této souvislosti zdůraznil, že až do roku 2006 bylo ustavení poslaneckého klubu snazší, ale v roce 2006 na návrh Zelených došlo ke změně, která explicitně hovoří i tom, že poslanecký klub může ve Sněmovně založit pouze samostatně kandidující politický subjekt.

„Tak se musím ještě jednou vrátit k tomu § 77 Jednacího řádu Sněmovny - argumentovat tím, že v roce 2002 tehdejší Koalice (KDU + ODA + US + DEU) po volbách ustavila 2 poslanecké kluby, ačkoli kandidovali všichni společně, je moc hezké, jenže tehdy ten § 77 zněl úplně jinak a nebránil tomu - změnil se až s účinností od 27. 12. 2006 na návrh celého tehdejšího klubu Zelených,“ napsal Hasenkopf 26. října.

V internetové televizi XTV svou myšlenku zopakoval a následně ji rozvedl.

„Poslanecký klub je nutný na ustavující schůzi, protože pouze poslanecké kluby mají právo navrhovat funkcionáře Sněmovny, včetně třeba předsedy Sněmovny. Fakticky to znamená, že těchto pět stran v podstatě nemá právo cokoli navrhnout na ustavující schůzi Sněmovny. Což je problém. Já nejsem z těch, kteří by byli nějak pomstychtiví, ono je nelogické, aby si vítěz voleb nemohl ustavit poslanecké kluby, ale na to musí dojít ke změně zákona. A ke změně zákona nemůže dojít dřív, než po té ustavující schůzi, protože nejdřív se ta Sněmovna musí ustavit, musí všichni složit slib, musí si zvolit právě toho předsedu, místopředsedy a tak dál a pak teprve se může sejít druhá schůze Sněmovny, kde už můžou normálně projednávat novely zákonů a tam bych si uměl představit, že to projde ve zrychleném procesu pouze jedním čtením,“ vyložil svůj pohled na celou situaci Hasenkopf.

Fakticky to podle něj znamená, že jen ANO a SPD smí jako samostatně kandidující subjekty předkládat návrhy na složení orgánů Sněmovny.

Pokud by i navzdory tomu dnes opoziční koalice samostatně poslanecké kluby ustavily a něco navrhovaly, nebylo by to podle práva v pořádku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…