„Podíváte-li se na ty protikorupční normy, tak téměř žádná z nich nedopadla bez chyb a dokonale. Počínaje služebním zákonem přes legislativu kolem hazardu. Nakročujeme k těm legislativním pravidlům, ale nedotahujeme je,“ řekl úvodem Ondráčka s tím, že daný index nabízí srovnání s ostatními zeměmi. „Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by bylo vše zalité sluncem,“ podotkl.
„Exekutiva je tady od toho, aby příslušné zákony dávala do praxe. Hazardní legislativu například vítám, ale je důležité, aby během půlroku, roku došlo k implementaci,“ myslí si také Ondráčka. Podle svých slov by byl rád, aby implementace byla důslednější.
„Nechci být neobjektivní v tom, že bych neuznal, že se některé věci pohnuly pozitivně. Je tady registr účtů pro policii, je tady určitě posun v normách, které se týkají jakoby vlastně třeba toho zveřejňování na všech úrovních, i na té komunální. Byl přijat zákon o veřejných zakázkách,“ pochválil Ondráčka. I zde však našel otazník. „Za každý podnět, který by chtěl občan podat antimonopolnímu úřadu, je poplatek deset tisíc korun. A to zneefektivnilo tuto kontrolu,“ myslí si.
Korupce podle něj není již úplně nejčastějším tématem, ale to prý neznamená, že by zmizela. „Je sofistikovanější,“ tvrdí. A co nahlašování korupce? „Řada lidí svou funkci plní férově a s velkou odpovědností. Je potřeba jim tu veřejnou kontrolu ale usnadňovat. Od elektronizace po přístupné informace,“ myslí si Ondráčka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef