Verboten, nepálit! Tři roky v base, když škrtnete pod vlajkou EU, hlásí Německo

16.05.2020 10:24 | Zprávy

Chcete-li vyjadřovat odpor k Evropské unii pálením její vlajky, v Německu vás to může přijít draho. Německý Bundestag schválil novelu zákona, podle které je trestné nejen znehodnocování německých státních symbolů, ale i symbolů ostatních států a Evropské unie. A za „šíření nenávisti“ je dle BBC a iRozhlasu sazba až tři roky.

Verboten, nepálit! Tři roky v base, když škrtnete pod vlajkou EU, hlásí Německo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Akce válečného veterána Martina Zapletala před Pražským hradem.

V Evropě nejsou tresty za znevažování státních symbolů neobvyklé. Ve Francii je například znectění trikolóry trestáno pokutou do 7500 eur (přibližně 208 tisíc korun) nebo až půl rokem vězení. A zákony proti hanobení státní vlajky mají i Španělsko, Itálie či Řecko. I v Česku je zneužití, úmyslné poškození či hrubé znevážení státního symbolu přestupkem, který je trestán pokutou do 10 tisíc korun.

Se symboly nežertuje ani Německo. A teď už nejen se svými. Jak informovaly BBC a iRozhlas, dle nově schváleného zákona, který prošel německým Spolkovým sněmem ve čtvrtek večer, bude v Německu nelegální veřejně pálit či jinak znehodnocovat vlajky Evropské unie a jiných států. Kdo tak učiní, může být odsouzen až na tři roky vězení za zločin z nenávisti. Zákon se týká také Beethovenovy ódy na radost, která je hymnou Evropské unie.

Ministryně Christine Lambrechtová z německé SPD (socialisté) k tomu řekla, že pálení vlajek nemá s pokojnými protesty nic společného, ale vyvolává „nenávist, hněv, agresi a nepříjemné pocity“. Dodejme, že proti schválení zákona se postavila Alternativa pro Německo (AfD).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

21:05 Vyděračské praktiky. Ředitel ČT s „odpovědností“ narazil

Plánované zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků vyvolává kontrov…