V případu, který v roce 2013 přispěl k pádu vlády Petra Nečase (ODS), čelí obvinění někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová) a trojice zpravodajců.
„Vzhledem k utajovaným skutečnostem se zasedání musí konat v zabezpečené a předem zkontrolované jednací síni. Veřejné proto bude až vyhlášení rozhodnutí,“ uvedla Puci. Podle ní není zcela jisté, že senát soudce Richarda Petráska rozhodne už v pátek.
Nepravomocný rozsudek uložil Nečasové dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek dostali podmínky od 18 do 20 měsíců a soud jim na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech.
Proti verdiktu se odvolali jak všichni obžalovaní, tak i státní zástupce, který se domáhá nepodmíněných trestů vězení. Odvolání v neprospěch obžalovaných podalo i Ministerstvo obrany, které má postavení poškozeného. Petráskův senát tak může tresty zpřísnit, potvrdit, zmírnit, může také obžalované zprostit viny, nebo věc vrátit na obvod k dalšímu projednání.
Současná Nečasova manželka podle obžaloby zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali jeho tehdejší manželku Radku. Chtěla tím prý uspíšit premiérův rozvod. Později údajně nechala sledovat také dva zaměstnance Úřadu vlády. Obžalovaní vinu odmítají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp