Ve svém vánočním poselství Miloš Zeman před pár dny mimo jiné připomněl, že Listina základních práv a svobod obsahuje i právo na občanskou neposlušnost. Nyní přiblížil, jak by mohla v českých podmínkách vypadat. „Jednak jsou to stávky, demonstrace, to všechno už bylo. Bojkot, to ještě nebylo, ale nezapomeňme, že například Gándhí používal bojkot jako velice účinný nástroj. A zdůraznil jsem, že to mají být nenásilné formy občanského protestu,“ říká Zeman v pořadu X-Talk.
Právě bojkot by českým občanům doporučil, aby se vláda zamyslela a případně přistoupila na předčasné volby. „V situaci, kdy dochází k tomu, že vláda má minimum důvěry, v některých agenturách, například u agentury Kantar, dokonce procento občanů, kteří plně důvěřují vládě, je čistá nula, tak v takové situaci jsou ty občanské protesty v souladu s ústavou, protože Listina základních práv a svobod je součástí ústavy. Tedy tyto občanské protesty mají smyl, aby se vláda nad sebou zamyslela a případně, zdůrazňuji případně, sama souhlasila s předčasnými volbami, třebaže jak se říká – kapři si vlastní rybník těžko vypustí,“ dodává prezident.
Pozornost v tomto kontextu věnoval také českým médiím a tomu, jak velmi okrajově informují o velkých blokádách v Německu. Na celém jeho území protestují zemědělci a stávkují strojvedoucí. „U českých médií je to celkem obvyklé,“ nediví se, že tyto události spíše promlčují. „Ona se řídí zásadou, že o čem se nemluví, to neexistuje. To je taková iluze některých provládních českých médií,“ pokračuje Miloš Zeman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská