Penzion U Císaře Zikmunda, kam někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka docházel pracovat, má se znojemskou věznicí uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů od roku 2007. Za tu dobu penzionem podle Kučerové postupně prošlo několik desítek znojemských vězňů, kteří rovněž pracovali samostatně nebo ve dvou. Vykonávali stejné pomocné práce jako Dalík a také byli pro toto zaměstnání vybráni stejným způsobem - odbornou vězeňskou komisí.
V komisi, která mívá podle mluvčí okolo 11 členů, zasedá vychovatel, speciální pedagog, psycholog či sociální pracovník. „Jsou to lidé, kteří s odsouzeným přicházejí do kontaktu, znají jeho psychologický profil a vědí, jak se chová,“ popsala. Hlavní prioritou při výběru je bezpečnostní riziko a komise přihlíží i k tomu, zda vězeň svědomitě plní svoje povinnosti.
Věznice provádí na venkovních pracovištích pravidelné i namátkové kontroly, a tak tomu podle Kučerové bylo i v Dalíkově případě. „Zaměstnavatelé jsou předem poučeni mimo jiné o tom, že vězňům musí zamezit přístup k zakázaným předmětům, například mobilním telefonům nebo návykovým látkám,“ uvedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk