Lubomír Volný (VOLNÝ blok, zvolen za SPD) byl znovu vyveden ze Sněmovny. Během středečního jednání pět minut před mikrofonem mlčel a pak odmítal odejít. Přímý přenos byl přerušen a pět policistů dostávalo Volného od řečnického pultu, kde se držel mikrofonů. Redakci vysvětlil, co ho k jeho jednání vedlo. Celá akce byla způsobena omezením času pro jeho vystoupení na pět minut, což je doba, za kterou nemohl představit a vysvětlit pozměňovací návrhy. „Situace má více rovin. Zjistil jsem, že do rozpravy není nikdo přihlášen, to znamená, že všechny kluby, včetně SPD a KSČM, se domluvily, že schválí zákon, který může způsobit ukradení voleb v kombinaci s dalším nezákonným vládním nařízením. Upozorňoval jsem předsedajícího po debatě, že je to v rozporu s jednacím řádem, což mi potvrdili kupodivu i Piráti, se kterými se moc nemusíme. Omezit vystoupení na jeden krát pět minut je v rozporu s jednacím řádem,“ řekl poslanec redakci.
Krok zkrácení času obhajoval předseda Sněmovny Radek Vondráček a Sněmovna ho odhlasovala. „Takže došlo opět k porušení zákona vládními poslanci. Vláda už má přes třicet nezákonných nařízení, takže vládní a mnozí opoziční poslanci potvrdili další nezákonnost,“ domnívá se Volný. Ten měl původně u řečnického pultu v plánu vysvětlit lidem, čeho se týkají jimi předložené pozměňovací návrhy. Přenos z vystoupení chtěli přenášet do mobilních telefonů voličů přes Facebook. Pozměňovací návrhy se týkaly „zákazu diskriminace neočkovaných při volbách a zákazu diskriminace neočkovaných ve volebních komisích“. Kromě toho se jednalo o hlídání volebních uren pro ty, kteří hodlají volit ze svých automobilů. Podle Volného by měli mít zástupci politických stran právo na nonstop vizuální kontrolu těchto volebních uren. A to dokonce i v noci v místnosti, kde se urna nachází.
Nejdříve chtěl mluvit, pak se rozhodl protestovat
Když pak Volný mířil k mikrofonům, uvažoval prý, jak má během pěti minut vysvětlit celé republice tři papíry textu A4 pozměňovacích návrhů. „A to nešlo stihnout, a to bylo přesně účelové. Když jsem se tam postavil, tak jsem přemýšlel, že budu mluvit, ale vedoucí schůze, pan Desítka Hanzl, mi opět – jako vždycky – nezjednal ani klid na vystoupení. Poslanci po sobě pokřikovali, hučeli a dělali kravál. Bylo to jak v opičárně. Tak jsem přemýšlel – já tu budu pět minut mluvit ke zvířátkům, která se neumějí ovládat, takzvaným kolegům. A lidé, kteří by to chtěli sledovat, se opět nic nedozvědí.“
Rozhodl se proto pro formu protestu, kdy bude pět minut mlčet. „Pak jsem si všiml, že kolegové z toho mají ještě větší srandu. Z tónu pana předsedajícího, který mě nabádal, abych mluvil, jsem cítil, že z toho má také legraci a uvědomil jsem si, že když budu pět minut stát a nic neříkat, tak se republika opět nedozví, že byla porušena ústava a právo ústavního činitele. A rozhodl jsem se ke stejné formě protestu, jaký dnes běžně provozují příznivci boje proti klimatickým změnám, proti klecovým chovům a podobně. Takže jsem místo fyzicky obstrukčně zabral, aby si kolegové uvědomili, že jestli mi budou krátit vystoupení na jeden krát pět minut, tak z toho nikdy nebude pět minut. Bude to hodina,“ uvedl Lubomír Volný.
Volný: Doufám, že si lidé najdou, proč to dělám
Zároveň si podle svých slov byl vědom, že se o incidentu bude mluvit. Doufá tak, že ti, které jeho chování rozčiluje, si zjistí, co události předcházelo. Celých pět minut tedy mlčel a pak odmítl řečnický pult opustit. Přenos ze Sněmovny i celé jednání bylo přerušeno a přivolaní policisté ho museli odvést. Lubomír Volný se k tomu nechal slyšet, že „kluci vyhráli. Bylo jich pět“. Pro ParlamentníListy.cz popsal, co se dělo mimo kamery: „Policisté za mnou přišli, s většinou se známe a povídáme si normálně. Vyzvali mě, abych odešel. Řekl jsem jim, že dobrovolně nemohu odejít, že situace v republice je tak závažná při porušování zákonů a ústavy jak vládou, tak Sněmovnou, že dobrovolně neodejdu, že zůstanu. Chytil jsem se mikrofonu, vzepřel jsem se a následovala ani tříminutová potyčka, kterou natáčela na své telefony řada kolegů a kolegyň. Ti dostali stranický příkaz veškerá videa smazat, akorát je někdo prodal Blesku, ale všichni dostali příkaz je smazat. Vím, že dokonce v některých klubech se to dělalo pod přímým dohledem předsedy klubu. Všechna videa musela být smazána, aby nikdo neviděl, jak ten zásah probíhal,“ tvrdí Lubomír Volný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.