Visegrádská čtyřka, respektive ještě Visegrádská trojka, vznikla v únoru 1991. Československo, Polsko a Maďarsko se dohodly, že budou spolupracovat na společné cestě do západoevropských uskupení. Do EU i do NATO se zmíněné země již dostaly, i když se Visegrádská trojka rozrostla na Visegrádskou čtyřku, ale uskupení funguje dál a dál spolupracuje především uvnitř EU.
Za 28 let existence V4 už se párkrát objevily úvahy o tom, zda není načase toto uskupení zrušit, zda má nějaký smysl, a odpovědi na tuto otázku se různí. Premiér Andrej Babiš (ANO) a spolu s ním i další politici tvrdí, že se spolupráce V4 osvědčila při řešení migrační krize.
Europoslanec Jaromír Štětina, jenž založil nové hnutí Evropa společně (ESO), má za to, že V4 už je dnes cizím tělesem, které do EU vlastně nepatří. Přesvědčily ho o tom údajně vlažné polské reakce na zvolení Zuzany Čaputové slovenskou prezidentkou.
„V4 je cizí těleso v Evropské unii. Vlažná reakce Polska na zvolení slovenské prezidentky tomu naznačuje,“ napsal Štětina.
Lidé diskutující pod jeho příspěvkem dávali Štětinovi často za pravdu. Někteří z nich prý od počátku V4 neměli rádi a raději přemýšleli o tom, jak se propojit s Německem a s Rakouskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp