Za zvláštní a velice tristní považuje Petr Žantovský mediální odraz demonstrací v Drážďanech a v jiných evropských městech svolaných německým hnutím Pegida. „Jak o tom hned v sobotu mluvili, tak jsem si povšiml zvláštní věci, že Česká televize se vůbec nezmínila o počtu lidí, kteří se měli v Praze demonstrací zúčastnit. Nepadlo jediné číslo. Padala čísla pro Drážďany či jiná města, ale u Prahy nepadlo jediné. Podle očitých svědků, třeba pana docenta Valenčíka, se počet lidí na Hradčanském náměstí mohl pohybovat až k deseti tisícům. To neposoudím, nebyl jsem tam. Ale záběry, které se objevily v médiích, ukazovaly celkem zaplněné náměstí. Naproti tomu pár desítek lidí pochodujících Thunovskou či jinou ulicí. Při informování byla média vedena okatou snahou o vyváženost, což je taková legrační mantra, když chce médium zakrýt to, že bohapustě lže, tak řekne, že to je vyvážené,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Bez ohledu na diametrálně odlišné počty účastníků prouprchlických a protiuprchlických demonstrací se jim věnovala časově i obsahově stejná pozornost. V mediálních reakcích bylo možné vysledovat několik zvláštních aspektů. „Jedna proběhla na internetu, to bylo svědectví Jiřího Vítka, předsedy Unie bezpečnostních složek, který zveřejnil na youtube video s tím, že tam pravděpodobně došlo k nějaké policejní provokaci, že z nějakého objektu, který patří Ministerstvu vnitra, měli vycházet nějací lidé zahaleni do kukel, snažící se vyhlížet jako neonacisté a chystající se nějakým způsobem napadnout hlouček lidí demonstrujících pro, tedy „refugees welcome“. To je velmi zvláštní zpravodajská hra, v níž se asi téměř nikdo nedokáže pořádně vyznat. Je příznačné, že se tím velká média skutečně seriózně nezabývala,“ upozorňuje mediální analytik.
Proevropský nadšenecký web volí místo argumentů osobní útoky
Naopak jako tradičně platilo, že když chybí argumenty, tak se neprotestuje ad rem, k věci, nýbrž ad hominem, k člověku, tedy se zpochybňuje ten, kdo to říkal. „To se stalo například na webu, který se jmenuje hrebenar.eu, což je takový proevropský nadšenecký web. Tam jsem objevil hezký článek s titulkem „Extremista z Unie bezpečnostních sborů upozorňuje na jiné extremisty“. Příznačné je, že jsem nenašel pod článkem podpis autora, což je také hezký český zvyk nepodepsat se pod svůj názor. Nu a ten anonymní autor útočí na tvrzení pana Vítka, ale není schopen vyvrátit jeho tvrzení, protože o nich asi mnoho neví. Každopádně zpochybňuje toho člověka jako osobu, nazývá ho rozmanitými dehonestujícími výrazy, nejen slovem extremista, ale i upozorňuje, že je údajně blízký panu Konvičkovi, známému antiislamistovi,“ poukazuje Petr Žantovský.
„Dále dovozuje jeho nesolidnost tím, že když mluví za Unii bezpečnostních složek, tak že by bylo správné říci, že nemluví za Unii bezpečnostních složek, ale pouze za ty členy, kteří byli ochotni té unii zaplatit členský příspěvek. No tak samozřejmě vzniká členství ve většině organizací. Přišlo mi dost k smíchu, jakým způsobem se v Česku dokáže argumentovat, když to nejde věcně, že se vytáhne něco na toho člověka,“ podivuje se mediální odborník nad tím, jak podle proevropského nadšeneckého webu vypadá „souboj argumentů“. Samotný Jiří Vítek se po několika dnech od zveřejnění videa na youtube rozhodl rezignovat na funkci předsedy Unie bezpečnostních složek, protože se hodlá aktivně podílet na objasnění celé kauzy a nechce svými postoji ohrožovat své kolegy případným blokováním důležitých jednání, která probíhají především s Ministerstvem vnitra.
Autentický popis ze záchytného tábora rozzuřil zastánce přijímání migrantů
Úplně témuž čelil i Martin Herzán, který zveřejnil v Právu a na Novinkách burcující článek o tom, jak vypadá realita v průchozím táboře pro migranty na slovinsko-chorvatských hranicích, kde strávil několik týdnů jako součást českých bezpečnostních složek. „Popsal, jak tam zadržují videa s násilnostmi spáchanými těmi migranty na různých zajatcích, jak se zadržují zbraně a podobně. Byl jsem samozřejmě mile překvapen, že tento hlas v oficiálním médiu zazněl, to se nestává každý den. Avšak nepřekvapil mě Deník Referendum, médium šéfované známým Jakubem Patočkou, které proti panu Herzánovi okamžitě vystartovalo. Ale nepřinesli jediný argument, že by pan Herzán nemluvil pravdu. Pouze útočili na jeho integritu a snažili se nějakým způsobem zpochybnit jeho jako člověka, který o tom informoval,“ podotýká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník