Upozorňuje, že na neziskové organizace se téměř denně obrací Češi nabízející ubytování uprchlíkům. Jen římskokatolické charitě se do nově vzniklé databáze dobrovolnické pomoci za týden přihlásilo přes dvacet lidí, kteří jsou ochotni běžencům poskytnout místnost, byt nebo rovnou celý dům.
Celý text je ZDE
Lidé z neziskovek ale velkorysé nápady Čechů mírní, měli by uprchlíkům raději pomáhat jinak. Migrační koordinátorka Charity ČR Klára Boumová upozorňuje na zkušenosti z Rakouska, kde se tento typ pomoci příliš neosvědčil. „Uprchlíci musejí mít možnost žít si podle svého. Nejsou to hračky, ale živí lidé, kteří mají svoje přání a potřeby. Slaďovat je s někým, s kým by žili ve společné domácnosti, je strašně obtížné,“ myslí si Boumová. „Více než šestitýdenní společné bydlení se v Rakousku stalo v podstatě neúnosné pro obě strany,“ dodává a doporučuje, aby se dobrovolníci pokusili angažovat například ve výuce češtiny.
Také Ludmila Bobysudová z Organizace pro pomoc uprchlíkům si myslí, že bydlení s cizími lidmi ve společné domácnosti může přinášet konflikty. „Soužití v jedné domácnosti má obecně svoje rezervy. Problémy spolubydlení ani tak nesouvisí s tím, že je někdo uprchlík. Když někdo bydlí v neoddělených prostorech s lidmi, které dobře nezná, konflikty to prostě přináší,“ podotýká.
Pokud by ale dobrovolníci nabídli azylantům samostatnou bytovou jednotku nebo část domu, která má vlastní vchod, byla by pro. V takovém případě je ale podle Bobysudové nutné, aby byli proškoleni, jak se chovat k lidem, kteří mají za sebou často traumatizující zážitky.
Server upozorňuje, že první uprchlíci mají do Česka dorazit už na přelomu roku. V následujících letech na základě nedávno přijatých kvót má pak přijít dalších více než 1500 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam