„Současná koronavirová pandemie ukazuje neblahou roli médií, která naskočila vládě na jejich zotročující hru a nepřetržitě vyvolávají atmosféru strachu,“ poznamenal Knížák.
Lidé jsou, podle něj, udržováni v permanentním stresu, v obavách ze stále hrozícího nebezpečí. „Když se začne situace zlepšovat, začínají vlády a média strašit novou vlnou. Tento týden padla povinnost nosit na veřejnosti roušky, ale více než 90 procent lidí zůstalo orouškovaných...“ dodal Knížák.
Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Od 25. května už nemusí lidé venku nosit roušky při dodržení dvoumetrových odstupů. Povinnost nadále platí při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.
Výjimku v nošení roušek mají dále například děti v mateřských školách nebo v dětských skupinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Roušky při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a při maximálně 15 osobách v místnosti nemusí mít také žáci, studenti a účastníci vzdělávání, účastníci přijímacích řízení a členové zkušebních institucí na školách, a také účastníci státních zkoušek na vysokých školách.
Výjimku ministerstvo dříve přidalo také pro osoby ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání nebo poskytování poradenských služeb při zachování rozestupů minimálně 1,5 metru. Roušku nemusí mít ani pacienti a zdravotničtí pracovníci po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef