Vláda nebude hlasovat pro návrhy řešící situaci na Šluknovsku

19.10.2011 11:27 | Zprávy

Vláda podle očekávání ve sněmovně nepodpoří předlohu Ústeckého kraje, podle které by bylo opakované páchání některých přestupků trestným činem s až dvouletou sazbou vězení. Stejné stanovisko zaujala podle zdroje ČTK k dalšímu návrhu Ústeckého kraje, a to k návrhu zákona o sociálním bydlení. Oba návrhy reagují na napjatou atmosféru mezi starousedlíky a Romy, kteří se přistěhovali do Šluknovského výběžku. Definitivně o návrzích bez ohledu na středeční stanovisko vlády rozhodne parlament.

Vláda nebude hlasovat pro návrhy řešící situaci na Šluknovsku

Podle regionem připraveného zákona o sociálním bydlení by náklady na sociální bydlení měly být hrazeny přímo ze sociálních dávek, aby městům nevznikaly potíže s neplatiči. Vláda ale podle předpřipraveného stanoviska tvrdí, že lidé se tím nenaučí hospodařit se svými příjmy. Předloha také určuje omezení růstu nájemného. Stát se ale obává toho, že za takových podmínek vymezených zákonem nebudou mít majitelé zájem uzavírat smlouvy.

Vězení za opakované drobné krádeže nebo přestupky proti občanskému soužití

Návrh týkající se přestupků je podle předběžného stanoviska kabinetu v rozporu se zásadami trestního zákoníku. Kvůli nejednoznačným pojmům by prý zřejmě nebylo možné novou úpravu použít.

Trestným činem by měly být podle předlohy opakované drobné krádeže, které lze nyní posuzovat jen jako přestupek. Vězení by hrozilo také lidem, kteří páchají přestupky proti občanskému soužití, jako je vyhrožování újmou na zdraví a drobné ublížení na zdraví.

Návrh zákona používá neurčité pojmy

Tresty odnětí svobody by soudy mohly ukládat rovněž za opakované prohřešky proti veřejnému pořádku, k nimž patří rušení nočního klidu, vzbuzování veřejného pohoršení a znečištění veřejných prostor a budov. Podmínkou pro zpřísněné posuzování by podle novely bylo to, že by se člověk některého z těchto přestupků dopustil nejméně dvakrát za poslední tři roky.

Vládní právníci ale poukazují na to, že používání neurčitých pojmů jako "drobné ublížení na zdraví" a "schválnosti" jsou z pohledu trestního práva nepřijatelné. Vznikla by údajně řada zdvojení trestných činů, což by vyvolávalo potíže při jejich kvalifikaci. Z pokutových bloků by bylo navíc podle návrhu stanoviska složité posoudit, zda se člověk dopustil přestupku skutečně opakovaně.

Vládní politici v minulých dnech v souvislosti se situací na severu Čech hovořili o vzniku registru přestupků. Za určitých okolností by pak opakovaný přestupek mohl být hodnocen jako trestný čin a případně postižen alternativním trestem.

Související:

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…