Vyjádření Ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje. Lékařům pracujících v hygienické službě ale platy přesto stoupnou asi o 15 000 korun, odměna se jim bude vypočítávat podle jiných tabulek.
Vláda ve středu rozhodla o růstu platů pro příští rok, zdravotníkům porostou o šest procent, učitelům o dvě procenta a ostatním státním zaměstnancům většinou o 700 korun. Státním úředníkům a ústavním činitelům platy příští rok neporostou.
„Za velmi rizikové v našem resortu považujeme zvláště nezvýšení platů zaměstnancům hygienické služby. Jejich role je v boji s pandemií nemoci covid-19 nezastupitelná a motivace velmi nízká," uvedl svaz. Hygienické stanice zaměstnávají 2 300 lidí, loni stoupl počet jejich pracovníků o 134 tabulkových míst. Na zvýšení platů lékařů pracujících na krajských hygienách a ve Státním zdravotním ústavu ministerstvo ve svém rozpočtu počítá se 17,2 miliony korun. Dojde totiž ke zrušení speciálních platových tabulek, které jejich odměny dříve stanovily.
Podle nich jsou lékaři pracující v orgánech ochrany veřejného zdraví zařazení do jedenácté až šestnácté platové třídy, které se ještě dál dělí podle doby praxe v oboru. Po nástupu mají plat 36 770 až 52 630 korun měsíčně, nad 60 000 korun se dostanou v nejvyšší třídě po devíti letech, nad 70 000 po 27 letech praxe. Průměrný plat lékaře u akutního lůžka byl přitom vyšší než 88 000 korun.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že jejich tarify by se tak měly zvýšit asi o 15 000 korun. S dosavadními platy byl v některých regionech problém nově zřízená místa na hygienických stanicích obsadit.
Odborům také vadí to, že zdravotníkům v sedmé platové třídě, jako jsou ošetřovatelky nebo sanitáři, se tarifní plat zvýší jen o 700 korun místo dohodnutých 1 400 korun. „Za ještě horší považujeme nezvýšení platů nezdravotníků. Uklízečky, kuchaři, údržbáři a také technicko-hospodářští pracovníci už ani vloni neměli zvýšené platy," napsaly dále odbory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.