Po zasedání kabinetu správu o schválení dohody s USA sdělil médiím premiér Fiala. Dokument ještě čeká na podepsání od obou komor Parlamentu a prezidenta, informuje Echo24. Dohoda s USA se zabývá spoluprací obou zemí v oblasti usnadnění pobytu amerických vojáků na českém území, případným vznikem americké základny v České republice se nezabývá. Neposkytuje ani USA automatické právo posílat do Česka své vojáky.
Podle Ministerstva obrany by smlouva neměla vést ani k rozmístění zbraní hromadného ničení na českém území. „Rozmístění jaderných zbraní USA v Evropě v souladu s jadernou politikou NATO je dlouhodobě etablované již z doby studené války a nelze předpokládat, že se na něm v dohledné době bude cokoli měnit,“ uvedlo ministerstvo a dodává, že: „Současná podoba alianční jaderné politiky a rozmístění amerických jaderných zbraní v Evropě jsou ze strany USA a ostatních členů NATO považovány za funkční a dostatečné. Rozmístění jaderných zbraní na území ČR ani dalších zemí východního křídla NATO se nepředpokládá a ze strany USA není navrhováno.“
Premiér uvedl, že dohoda je významná z hlediska bezpečnosti a strategie v nynějších „neklidných časech“ a zvyšuje bezpečnost České republiky i jejích občanů. Podobnou smlouvu má s USA dalších 24 z 29 aliančních zemí. Aktuálně o ní jedná i Dánsko a přípravy pro ni probíhají ve Finsku a Švédsku. Slovensko dohodu podepsalo minulý rok.
Ke smlouvě se na Facebooku vyjádřil český politik Matěj Stropnický. Zmiňuje, že smlouva ještě nebyla zveřejněna, je-li však obdobou smlouvy, již podepsalo Slovensko v loňském roce, představuje narušení suverenity České republiky. „Pokud je její znění aspoň přibližně takové, jako má tatáž smlouva mezi USA a Slovenskem z loňska, jde o obrovský zásah do suverenity naší země, přičemž o obraně Česka v ní není vůbec nic. Ještě ji musí schvalovat Parlament, ale přátelé vazalství mají teď všechny většiny, které potřebují, a bude velmi těžké je zastavit,“ varuje.
Na podporu smlouvy napsal čtyři tweety politolog Miloš Gregor. USA jsou podle něj nejsilnějším a nejdůležitějším spojencem České republiky, nesouhlasí proto s kritikou smlouvy Matěje Stropnického. „Zatímco vláda se snaží prohlubovat bezpečnostní spolupráci se spojenci (a co si budeme nalhávat, USA jsou nedůležitějším, protože nejsilnějším spojencem), na odvrácené straně politického spektra se vzteká ‚Ne základnám/Mírové hnutí‘ 2.0,“ napsal na Twitteru.
Zatímco vláda se snaží prohlubovat bezpečnostní spolupráci se spojenci (a co si budeme nalhávat, USA je nejdůležitějším, protože nejsilnějším spojencem), na odvrácené straně politického spektra se vzteká „Ne základnám/Mírové hnutí” 2.0.
— Miloš Gregor - #FCKPTN (@anselmoCZ) April 26, 2023
1/4 https://t.co/RPHywb4LzO
Píše dále, že ještě bylo možné pochopit v roce 2006–2008, kdy bylo toto „hnutí“ podporováno „naivními idealisty – i když zpětně víme, že to byla hlavně ruská iniciativa,“ dodává. Chápe nicméně, že tehdy si ještě spousta lidí nedovedla představit, čeho všeho je Rusko schopné. „Pokud dnes se vším, co o Rusku víme, po tom, co páchá po Evropě (třeba teroristický útok v ČR), po více než roce otevřené války Ruska proti Ukrajině atd., někdo stále vystupuje proti této spolupráci a nazývá ji vazalstvím, tak je to idiot, nebo kolaborant,“ usnáší se a v závěru Matěje Stropnického a všechny s ním souhlasící lidi označuje za „rudého noka“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk