Vláda vyhověla hejtmanům a do Parlamentu posílá návrh pandemického zákona. Ten vládě umožní i bez nouzového stavu rozhodovat o uzavírání obchodů či například kadeřnictví. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydávat opatření i pro hromadnou dopravu a velké akce. Po přijetí takového zákona volala i opozice.
„Naším hlavním cílem je, aby nebyl nouzový stav už vůbec potřeba, ale nahradil se co nejrychleji pandemickým zákonem, který zbytečně neomezuje práva a svobody lidí a umožňuje kontrolu vlády Sněmovnou. K tomu koneckonců vyzýváme vládu již dlouhodobě,“ řekl třeba šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Vláda se snaží protlačit i změnu ústavního zákona o bezpečnosti i krizového zákona. Ta by měla zavádět i možnost rozšířit stav nebezpečí na celostátní úroveň. Vláda jedná rovněž o zvýšení kompenzačního bonusu, který dostávají OSVČ kvůli restrikcím vlády proti šíření koronaviru, zvyšuje se z 500 korun denně na1 000 korun denně. Podpora bude prý cílit na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.
Vláda by měla rozhodnout i o novele státního rozpočtu na letošní rok. Již schválený rozpočet totiž nepočítá s efekty vládního daňového balíčku, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a snížil zdanění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy