„Zejména socialisté zhusta kritizovali Nečase za omezení státních investic a slibovali změnu. Faktem je, že koaliční smlouva nemluví o žádné konkrétní velké investici, podle všeho zřejmě nepodpoří sen prezidenta Zemana o podivné stavbě průplavu Dunaj-Odra-Labe a opatrná je i v případě Temelína,“ píše Niedermayer.
Růst vládě stačit nebude
Ekonom upozorňuje, že se ve smlouvě téměř nic nepíše o tom, jak chtějí politici navzdory vyšším výdajům udržet stávající schodek státního rozpočtu. „Jistou část problému může vyřešit ekonomický růst (jedno procento růstu navíc může pomoci státní kase o řádově 15 miliard korun), nicméně to nebude stačit a vláda se bude muset uskrovňovat,“ konstatuje.
Řešení spatřuje v lepším řízení výdajů a investic, centralizaci služeb a posílení kontrolních mechanismů. „To ovšem vyžaduje velkou vůli na straně celé vlády a vysokou kompetenci při zavádění těchto nástrojů. Obdobný problém bude i s lepším výběrem daní, kde změny zákonů či pravidel budou narážet na potřebu stability systému, kterou smlouva také zdůrazňuje,“ dodává Niedermayer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze