Vláda souhlasí s návrhy EK na zpřísnění ochrany vnějších hranic Schengenu

18.01.2016 14:56 | Zprávy

Vláda dnes projednala balíček návrhů Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic. Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD) ČTK napsal, že takzvaný hraniční balíček obsahuje návrhy, které Česko prosazuje dlouhodobě, zejména zavedení Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Vláda souhlasí s návrhy EK na zpřísnění ochrany vnějších hranic Schengenu
Foto: Balazs Beli
Popisek: Migranti překonávají zátaras na maďarsko-chorvatské hranici

„Základem je návrh na zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, který vláda podpořila,“ uvedl Prouza v textové zprávě. Česká vláda má podle něj zájem na tom, aby jednání postupovalo co nejrychleji. Balíček neobsahuje nic, co by Česká republika odmítala. „Odpovídá tomu, co už říkáme tři čtvrtě roku,“ uvedl.

Nový systém má obsahovat i Návratový úřad

Komise představila „hraniční balíček“ v prosinci. Obsahuje také změnu schengenského hraničního kodexu, která by znamenala znovuzavedení hraničních kontrol na vnějších hranicích prostoru i pro občany EU. Součástí nově vytvořeného systému ochrany vnějších hranic by měl být Návratový úřad, který by se zabýval návratem neúspěšných žadatelů o azyl do země jejich původu. Návrh Komise musí schválit Evropský parlament a Evropská rada, kterou tvoří předsedové vlád a prezidenti členských zemí.

Z rámcové pozice, kterou dnes přijala česká vláda, vyplývá, že debata mezi členskými státy se očekává zejména kvůli možnosti nasadit evropské pohraničníky i bez předchozího souhlasu daného státu. Návrh v této podobě již loni podpořily Německo, Francie, Česká republika nebo Nizozemsko, které od ledna EU předsedá. Proti se postavili představitelé Polska a Maďarska. Evropská média tehdy předpovídala, že konečná podoba balíčku by se v průběhu projednávání mohla změnit.

Prioritou je zachovat fungování Schengenu

Podle Prouzy Evropská komise jasně definuje postup pro nasazení pohraničníků. Daný stát by byl informován o problému a vyzván k jeho řešení. Pokud na výzvu nebude reagovat, přijde na řadu možnost nasadit společné síly přímo.

Z českého pohledu jsou prý takto nastavená pravidla v pořádku. „Prioritou je zachovat fungování Schengenu, pokud by daná země nechtěla spolupracovat, je druhou variantou vždy vyloučení ze Schengenu,“ dodal Prouza.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump nebrání české zájmy. To je normální. „Jenom ti naši hájí cizí zájmy,“ ozval se Tlustý

10:05 Trump nebrání české zájmy. To je normální. „Jenom ti naši hájí cizí zájmy,“ ozval se Tlustý

Jaký bude počínající rok 2025? K tomuto tématu se vyjádřil Vlastimil Tlustý ve vysílání XTV. Podle b…