Vláda měla podle návrhu stanoviska poukázat například na to, že při posuzování protiprávnosti sterilizace je nutné vycházet z legislativy platné v daném období, nikoli později. Upozornit také měla na dvojí přístup, když ženy, které dostaly kvůli sterilizaci sociální dávku, by nemusely na rozdíl od ostatních protiprávnost zákroku dokazovat.
Babiš řekl, že vláda nakonec zvolila neutrální stanovisko. „Bude důležité, aby se k tomu nějak postavila Sněmovna,“ řekl novinářům. Připomněl, že za problém je Česko kritizované na mezinárodní úrovni. Kabinet se postavil proti tomu, aby o odškodnění rozhodoval Úřad vlády, protože mu taková pravomoc nepřísluší. Babiš uvedl, že podle dohody z dnešního jednání by se problematikou v případě schválení odškodnění zabývalo Ministerstvo zdravotnictví.
Předloha vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nemusely rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování, hrozbě odebrání dětí nebo dávek. Motivací mohla být také peněžitá nebo věcná odměna v zájmu „zdravé populace“. Tento postup upravovaly tehdejší předpisy. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona, která se předpokládá v lednu 2021.
„Odškodnění protiprávních sterilizací cestou přijetí zákona je jedinou možností, jak v současné době zajistit možnost nápravy obětem, neboť standardními cestami ochrany to již není možné,“ uvedli předkladatelé v důvodové zprávě. Případná soudní cesta naráží na promlčecí lhůtu.
Obdobnou předlohu připravil před čtyřmi lety tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Vláda ji odmítla. Kritici tehdy poukazovali na to, že oběti se mohly kvůli odškodnému obrátit na soud a mělo by také stačit, že se jim stát už omluvil a pravidla zákroku změnil.
Na odškodnění by podle odhadů mohlo mít nárok nejvýš 400 žen. Celková vyplacená částka by tak činila do 120 milionů korun.
S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, Česko kritizují mezinárodní organizace. Předkladatelé poukazují na to, že v případě schválení zákona by kritika ustala a Česko by se také vyhnulo případným individuálním žalobám k Evropskému soudu pro lidská práva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab