Jde o návrh výslovně pokutující zaměstnance nebo živnostníka za píli, nápaditost, iniciativu, pečlivost a šetrnost. Deklaruje, že za podnikatelský úspěch a dosaženou kvalitu práce je třeba udělit trest v podobě vyšší daně, píše Dlouhý.
Progresivní daň podle něj nebude občany motivovat k lepší a lépe placené práci, naopak odradí je od snahy samostatně zlepšit své materiální postavení.
Systém progresivní daně trestá podle Dlouhého ty, kteří berou či vydělávají víc. Vzdělaní a vysoce kvalifikovaní, jejichž práce má nejvyšší přidanou hodnotu, budou nejvíce biti. Přitom již dnes jim západní země dokážou nabídnout výrazně lepší mzdové podmínky a bude nevyhnutelně docházet k odlivu mozků, obává se Dlouhý.
Velké firmy, které jsou největšími zaměstnavateli v zemi, se mohou přestěhovat jinam nejen kvůli pracovní síle, ale i kvůli daním. A bude jen otázkou času, kdy jiné země využijí naše progresivní zdanění ve svůj prospěch a přilákají naše velké investory, varuje Dlouhý.
Návrh podle něj nejenom zachová, ale možná i zvýší zájem o daňovou optimalizaci tak, že by více soukromého zisku po zdanění nezůstalo v Česku a odliv by možná ještě zesílil.
Podle Dlouhého by se také více vyplácel „švarc systém“ či jakékoliv jiné způsoby, jak upravit základ daně z příjmů fyzických osob, aby náhodou nepřesáhl do vyššího pásma zdanění. Obecně by tím došlo k narušení a rozkladu právního i daňového prostředí a občanské disciplíny v České republice, tedy k přímému opaku toho, zač bojovala i tato vláda, varuje Dlouhý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam