„V našem prostředí jsme si již zvykli na to, že sorta vyvolených umí své případné kauzy promlčet, odklonit či nechat vyšumět do ztracena. Uvnitř svého kruhu se drží zásady – ty víš na mně a já na tebe, tudíž oba nevíme nic. A kdyby bylo nejhůř, tak se nebezpečnému a riskantnímu procesu nalepí štítek top secret,“ cituje server Havlíkova slova.
Demokracie a svoboda po česku
„Žádná přímá demokracie, žádná občanská kontrola moci, žádný přísný zákon o státní službě. Žádné kontroly drzé EU, žádné nekontrolované mediální masáže, žádná přílišná nezávislost nějakých agilních vyšetřovatelů... Naopak – anonymní akciovky v daňových rájích, majetková přiznání budiž, ale bez sankcí, neveřejné veřejné zakázky, předražené poradenské a právní služby pro spřízněné firmy a firmičky a hlavně – ucpat všechny díry před zvědavými čmuchaly. Můžeme tomu říkat třeba demokracie a svoboda po česku," píše sarkasticky.
Státní správa se prý nijak nebrání a zůstává zcela pasivní. „Stát jakoby dobrovolně rezignoval na některé své základní funkce. Nemohl prý jinak, má prý nohy v betonu. Může za to prý koalice a jindy zase opozice, a tak pořád dokola. V režimu české omerty to ani nemůže být jinak. Organizovaný zločin bílých límečků setřel rozdíl mezi legálním a nelegálním. Mezi reálnou a šedou ekonomikou a vysává veřejné zdroje ze všech možných i zdánlivě nemožných míst," zlobí se Havlík.
Jedním z možných řešení je podle něho generální audit. „Stali jsme se nesrozumitelnou zemí promarněných příležitostí. Škoda. Případná zásadní korekce tohoto stavu bude dlouhá a nebude bezbolestná. Začít by se muselo velmi důkladným a všestranným auditem uplynulých dvou dekád. Témat je více než dost, třeba se tím podaří prolomit režim české omerty. Třeba," dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze