Několik desítek návštěvníků se tísnilo v malém salonku městské knihovny. Petr Hampl to rozjel…
Nenávratné zhroucení
„Co se stalo se západní civilizací? Proč se fakticky během jedné generace zhroutí od osmdesátých let do současnosti, tak jsou některá vysvětlení úplně ze hry. Jedno vysvětlení mimo hru je morální úpadek. Od osmdesátých let nedošlo k žádné výrazné sexuální revoluci. Jakkoliv někteří lidé, kterých si velmi vážím, mají tendenci říkat – Západ skončil, zhroutil se francouzskou revolucí. My vidíme, že trend je jiný. Od roku 1789 se v podstatě zlepšovaly všechny druhy života západní civilizace, takže zlom přišel jindy. Stejně tak je ze hry, že to mají lidé z přesycenosti, z toho, že se jim daří moc dobře. Od osmdesátých let nestoupla na Západě životní úroveň. Ano, někteří lidé dramaticky zvýšili své majetky, ale životní úroveň většiny společnosti nestoupla. Rozhodně ne v západní části. V Americe dokonce o něco klesla. Další vysvětlení, které je úplně ze hry, je vysvětlení o tom, že to někdo řídí. Proč by to řídil do osmdesátých let tak, že se všechno zlepšovalo a od ‚osmdesátek‘ to šlo opačným směrem? Došlo ke generační výměně? Máme nějaké mladé zednáře, kteří jsou jiní než staří zednáři?“ uvedl Hampl.
A ozvalo se z auditoria: „Bylo to proto, aby byl poražen komunismus.“
„My ale mluvíme o tom, co se stalo po porážce komunismu,“ na to sociolog.
Tazatel si ale vedl svou: „ Ale v těch osmdesátých letech bylo třeba, aby Západ ukázal, že je ten vyspělejší a aby to přispělo k pádu komunismu. A když padl, tak už nebylo co předstírat…“
„Toto vysvětlení by dávalo smysl, kdyby se jednalo o stav životní úrovně. Do osmdesátých let stoupala, protože tu byl konkurenční systém, hrozilo, že když dělníci nebudou spokojeni, zavedou si také komunismus a začnou podporovat Sovětský svaz. Tudíž se s nimi muselo zacházet hezky a musela neustále růst životní úroveň. Pak ten soupeř zmizel a nebylo zapotřebí to dál řešit. S tím souhlasím. Jenže nevysvětluje to takové věci, jako je rozpad rodiny, rozpad školství a vzdělanosti. S tím komunismem je to tedy částečné vysvětlení, ale my potřebujeme něco obecnějšího,“ odpověděl Petr Hampl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala