Válková se snaží v rámci zmíněné strategie prosadit například úřední změnu pohlaví dítěte, uzákonění manželství homosexuálů nebo změnit trestní zákoník.
Jedním z hlavních důvodů vzniku této strategie je podle jeho autorů průzkum někdejší veřejné ochránkyně lidských práv Anny Šabatové, jenž ukázal, že se velká část lidí LGBTI+ setkala v České republice s předsudky, diskriminací, obtěžováním či násilím z důvodu své sexuální orientace a identity. „Je proto nutné přijmout strategii a naplnit v ní navržená opatření,“ uvádí nový dokument. Tyto změny by měly k té menšině vzbudit respekt.
Skupina pod vedením Válkové si od strategie slibuje, že se členové LGBTI+ mají dostatečně právně ochránit před nenávistnými útoky. „Bylo by vhodné zahrnout tuto pohnutku i do skutkových podstat dalších trestných činů, kterým jsou LGBTI+ lidé často vystavováni (např. trestné činy proti důstojnosti v sexuální oblasti),“ píše se v dokumentu.
Celý text ZDE
V návrhu je také uvedeno, že v současné době mohou úřední změnu pohlaví podstoupit pouze dospělí nad 18 let věku. Má usnadnit dětem život tím, že třeba ve škole budou moct vystupovat tak, jak se samy identifikují. „Tato situace jim pak způsobuje silné psychické problémy, které často vedou až k sebevraždám. Úřední změna pohlaví by tedy měla být umožněna i mladistvým po ukončení puberty,“ tvrdí progresivistická strategie.
K takovým změnám vyjádřila část politiků důrazný nesouhlas. „Za ta léta působení levice se celý útvar vládního zmocněnce pro lidská práva na Úřadu vlády posunul do strašně radikální pozice. Bude nezbytné ho po volbách zcela rekonstruovat,“ uvedl pro Echo24 předseda ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS).
Návrhy považuje za nesmyslné. „V případě dětí zcela nelidské, v případě trestných činů zásadně v rozporu se svobodou projevu,“ dodal Benda.
Stejně hovoří i bývalý předseda lidovců a člen ústavněprávního výboru Marek Výborný. „Nemyslím si, že bychom pod rouškou tzv. hyperkorektnosti měli přistupovat k podobným návrhům, a navíc ještě k legislativním úkolům. Jsem přesvědčen, že některé kroky tak, jak jsou naznačeny, by mohly být v rozporu s ústavou,“ uvedl.
Naopak kdo změny vítá, jsou Piráti, kteří chtějí po volbách vládnout. „Přidání genderové a sexuální identity a dalších obdobných skutečností, jako je věk či zdravotní postižení, nepředstavuje významný zásah do právního pořádku,“ míní poslanec František Kopřiva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab