Diskuse konaná v prostorách Francouzského institutu v Praze – který se během konání Prague Pride přeměnil za přispění Nadace Rosy Luxemburgové (Rosa Luxemburg Stiftung) napojené na německou stranu Die Linke na „Pride house“ – započala zhodnocením situace LGBTQ+ lidí a upozorněním na problémy, kterým dle diskutérů sexuální minority u nás i v dalších státech Visegrádské čtyřky čelí.
„V Česku, po dlouhých 18 letech od přijetí zákona o registrovaném partnerství, došlo místo manželství k uzákonění pouhého partnerství. Na Slovensku, ani ne dva roky po teroristickém útoku na podnik Tepláreň, se k moci dostala Ficova vláda, což způsobilo ještě větší tlak na místní queer komunity. V sousedním Polsku po dlouhých letech vlády strany Právo a spravedlnost nastává nesnadná, avšak velmi očekávaná změna. Maďarský Fidesz po letech omezování práv a svobod zejména trans a nebinárních lidí možná naráží na své limity,“ uvedl situaci, v níž se dle pořadatelů lidé hlásící se k sexuálním menšinám nacházejí, již samotný program akce.
A právě na tento popis navázal výzkumník Michal Pitoňák, jenž se na Univerzitě Karlově začal zabývat tzv. „geografií sexualit“ a zkoumá například „dopady menšinového stresu na neheterosexuální lidi“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas