„Jako strana, která vyrostla z regionálních poměrů a členy jsou většinou starostky, starostové a další aktivní osobnosti v Libereckém kraji, žádáme, aby vláda začala bez odkladu důrazněji řešit přímé i nepřímé dopady cen energií a pohonných hmot na životy stále větší části obyvatel a fungování především malých a středních podniků – inspirací budiž vhodná řešení přijatá ostatními státy Evropské unie,“ uvádí Půta.
„Jednotlivé evropské země přistoupily k dalším řešením – na Slovensku jde o ‚zmrazení‘ stávajících cen elektřiny na následující tři roky za cenu zhruba 1 490 Kč za MWh, stát navíc dlouhodobě reguluje ceny za přenos a distribuci. Dále vláda navrhla vyplacení třináctého důchodu o půl roku dříve a jednorázový příspěvek především pro rodiny s dětmi v celkové výši 133 milionů eur. V Chorvatsku vláda natrvalo snížila DPH na teplo z 25 na 13 %, stejná sazba je i na pevná paliva. Dočasně je sníženo DPH u plynu z 25 na 5 %. Stát od dubna dotuje část ceny plynu. Sociálně slabší dostanou měsíčně v přepočtu 1 300 Kč na elektřinu, část důchodců dostane jednorázový příspěvek ve výši 1 300 až 3 900 Kč,“ dodává Půta.
„V Rakousku počítají s plošnou podporou pro domácnosti ve výši zhruba 3 700 Kč, lidé v nouzi by mohli dostat až dvojnásobek. Navíc se jedná o daňových úlevách pro soukromý sektor a plošné úpravě daňové politiky. Ve Francii zavedli kromě zastropování cen také slevové poukazy na energie, na pomoc by měla dosáhnout víc než polovina obyvatel. V Německu našli řešení ve snížení povinných odvodů do fondů na obnovitelné zdroje a uvolnili 130 milionů eur na jednorázovou pomoc nízkopříjmovým domácnostem. V Polsku dočasně snížili DPH u potravin na nulu, u pohonných hmot na 8 % a u vytápění na 5 %,“ píše dále Půta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?
Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...
Další články z rubriky

11:15 Předvolební Rumunsko: Za psaní na internet pokuty až čtvrt milionu
Napsat veřejně názor o politice se Rumunům může lehce vymstít. Vyjádřit sympatie na facebooku před t…
- 21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu
- 20:48 „Umlčovali Američany“. Rubio nechal zavřít vlivný úřad
- 19:55 Přemluv bábu? Brutální! Bořek Slezáček sejmul umělce
- 18:10 Jakub Železný o Josefu Mašínovi: Mrzí a trápí mě jeho názory
- 17:38 Strach v Evropě. Profesor Sachs tuší kolaps Ukrajiny