Bohumil Šimek, úřadující hejtman, bude za hnutí ANO svůj post v čele kraje obhajovat. Za ČSSD kandiduje v nižších patrech kandidátky Michal Hašek, jeho předchůdce. A Jindřich Vobořil, známý jako národní protidrogový koordinátor, vede kandidátku ODS doplněnou Svobodnými a hnutím Starostové a osobnosti pro Moravu.
Zatímco hejtman Šimek se představil stručně jako právník, Jindřich Vobořil o sobě prozradil, že založil největší organizaci, zabývající se léčbou závislostí a poté byl vysokým úředníkem, národním protidrogovým koordinátorem, a v této funkci prý sloužil pěti premiérům. „Já jsem vyrůstal s tím, že budu hudebník, ale hudbu nedělám, tak ji dělám aspoň jako koníčka,“ zakončil své představení, načež moderátora ohromil názvem svého posledního songu Hustý zelí.
Michal Hašek byl hejtmanem v letech 2008–2016. A když Vobořil spočítal, že ve funkci zažil 5 premiérů, tak Hašek vytáhl, že třeba o infrastruktuře jednal ve funkci celkem s 11 ministry dopravy. Sociálním demokratem je 22 let a nemíní z ní vystupovat.
První dotaz směřoval na největší problém jižní Moravy. Jindřich Vobořil zalistoval papíry a spustil. Problémem je podle něj infrastuktura. Kraj by podle něj měl být více zaměřen na Vídeň, což by jej mnohem více otevřelo kultuře.
Podle něj kraj dostatečně neřeší zdravotně-sociální služby. Pro Vobořila je to důkaz, že v moderní době je spíše třeba nechat tyto služby provozovat soukromé subjekty nebo nevládní organizace. „Ta oblast by se rozvinula úplně jinak,“ vykládal.
„Nic jiného jsem od něho ani neočekával,“ reagoval na Vobořila hejtman Šimek. Kandidát ODS podle něj toto téma jede stále. K tomu ale upozornil, že Jihomoravský kraj má takových organizací nejvíce a přitom na ně dostává od státu nejméně peněz na občana ze všech, třeba ve srovnání se sousedním Zlínským je to rozdíl 650 korun na každého občana.
Michal Hašek připomněl, že za jeho hejtmanství byl zaveden například naprosto unikátní systém domácí hospicové péče, což je přesně to, po čem volal Vobořil. Dokonce byl Jihomoravský kraj průkopníkem v tom, že už před lety dal neziskovému sektoru prostor v oblasti terénních služeb.
Námitky na rozdělení kompetencí mezi kraje a vládu Vobořil odbyl slovy, že „ČSSD s ANO vládne už sedmým rokem“, takže se mohly se svými spolustraníky v Praze domluvit.
A zopakoval, že je českým specifikem, že tolik organizací zřizuje stát anebo kraje, jinde prý tyto věci obstarávají nevládní organizace a funguje to.
Michal Hašek při jeho slovech zjevně trpěl. Pak Vobořilovi připomněl, že on jako předseda Asociace krajů musel na vládách ODS tvrdě vybojovat, aby peníze na sociální služby byly převedeny z Prahy na kraje.
Pokud teď chceme něco měnit, tak je třeba nejprve stanovit minimální standardy, jakou sociální služby mají mít úroveň. Lidem je celkem jedno, jestli ji pro ně zřizuje Hašek, Vobořil nebo místní neziskovkář, ale jde jim o to, aby věděli, že ta služba bude dostupná a pomůže jim.
„Moderní přístup se zadrhl,“ trval na svém Vobořil. Moderní podle něj je, aby lidé zůstávali doma a nekončili v sociálních zařízeních.
Pak ještě připomněl, že kovidová pandemie ukázala, jak nebezpečné je mít postavenou sociální péči na „velkých barácích“. Kdyby nebylo tolik lidí v domovech důchodců a pečovalo se o ně doma, nemusela by se vymýšlet krkolomná řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo