Úřady stále hledají nové způsoby, jak zvýšit počet vojáků, kterých je nedostatek. Z ukrajinských civilistek se čím dále častěji stávají vojákyně. Tyto ženy, které dosud o vstupu do armády neuvažovaly, se připravují na ostrý boj. Většina z nich pracuje v běžném zaměstnání a nikdy nedržela pušku v ruce.
Ženy nemohou být odvedeny do ukrajinské armády, místo toho se musejí aktivně přihlásit, pokud chtějí sloužit.
Po dvou letech ruské války byly zřízeny výcvikové tábory pouze pro ženy. Armádní dobrovolníci trénují základní dovednosti se střelnými zbraněmi a boj ve městě a pomáhají ženám rozhodnout se, zda je pro ně život v armádě vhodný.
„Tyto dovednosti jsou velmi důležité. Nevíme, co může přijít příště. Válka se může protáhnout na roky, takže ženy mohou být užitečné i na frontě,“ říká Anastasia, filmová producentka.
Women in Ukraine are training for combat as the country faces a dearth of troops, two years into the Russian invasion. pic.twitter.com/ZIHOQyTb60
— DW News (@dwnews) January 17, 2024
„Každý má jiné důvody, proč je tady. Lidé jsou traumatizováni, mnoho žen pochází z jiných měst. Sjednocuje to ženy, sbližuje je to jako terapie. Ženy, které přicházejí, se učí překonávat svůj strach. Některé z nich zažily okupaci,“ uvádí Tetyana, organizátorka školení.
V poslední době se zvýšil počet žen sloužících v ukrajinské armádě. V současné době má přibližně 42 000 rekrutek. Nejméně 5 000 žen bylo nasazeno na frontě. Některé z nich přijaly ty nejnebezpečnější úkoly, staly se kulometčicemi, odstřelovačkami a tankistkami, střílely z granátometů a minometů.
Navzdory velkým výzvám jsou tyto ženy odhodlány bojovat. „Dívka jako já, která je civilistka a nemá žádné zkušenosti a chce se stát vojákem, bude muset dokázat, že je v tom dobrá,“ dodává Anna, která se živí jako manažerka prodeje.
Ženy mohou oficiálně sloužit v armádě od roku 2018, ale některé z nich si stěžují na diskriminaci.
Lesja Ganža vstoupila do ukrajinské armády hned na začátku ruské útočné války proti Ukrajině 24. února 2022 a byla zařazena k pěchotě, která sloužila v Kyjevské a Charkovské oblasti.
„Bohužel velitel roty je kategoricky proti ženám,“ řekla Ganža a dodala, že chtěla přejít k leteckému průzkumu v jiné brigádě armády.
„Vstoupila jsem do armády, abych bránila Ukrajinu, abych šla do boje,“ zdůraznila. DW řekla, že jí opakovaně nabízeli úkoly ve vnitrozemí, ale nakonec se jí podařilo dostat se do jednotky vzdušného průzkumu brigády v Doněcku.
Jiné vypověděly, že ze strany svých kolegů čelily ve službě nejen nevhodným vtipům a narážkám, ale také sexuálnímu obtěžování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská