Hlavním úkolem jednotky, ve které se vystřídalo celkem sedm "rotací" personálu, bylo přepravovat osoby i materiál pro regionální velitelství ISAF východ. "Za dobu svého působení v Afghánistánu příslušníci sedmi vrtulníkových jednotek nalétali celkem 2763 letových hodin, přepravili přitom 9033 osob a 333.749 kilogramů materiálu," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Operační úkol českých vrtulníkářů skončil v říjnu, poslední let pro mezinárodní mírové síly přistál 23. října. Vrtulníky pak byly vrtulníky demontovány a připraveny na cestu zpět do České republiky. Nyní trojici před lety nákladně a se zpožděním modernizovaných strojů převezmou vojenské opravy LOM Praha, kde je čeká generální oprava.
Personál poslední jednotky mezitím na základně Sharana pokračuje v likvidaci její české části a v přípravách na odsun materiálu i pozemní techniky. Návrat posledních vojáků vrtulníkové jednotky se přepokládá v polovině prosince, uzavřela Růžičková.
Vrtulníková jednotka v Afghánistánu zřejmě přispěla ke zvýšení prestiže této české vojenské odbornosti v očích spojenců. Americký generál Timothy Ray, který má na starost budování afghánského letectva, nedávno velmi ocenil také český výcvik afghánských pilotů vrtulníků a leteckých mechaniků. Česká strana by ráda v rámci NATO zřídila v zemi alianční vrtulníkové výcvikové středisko.
Čtěte:
Česko možná nabídne nepotřebné antonovy Afghánistánu nebo Iráku
Armáda chce tři nové obrněnce pro Afghánistán. Za 100 milionů
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk