Komunisté jsou podle Filipa připraveni tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO). To trvá už několik měsíců. Vládu bychom prý měli mít co nejdříve. KSČM se rozhodla jednat státotvorně. Proto také vstoupila do jednání s Babišem a s ČSSD. Vstupovat do vlády s druhým nejbohatším Čechem však KSČM odmítá. Za prvé proto, že se rozcházejí v mnoha ekonomických otázkách. Vojtěch Filip se domnívá, že nejbohatší občané této země by měli platit podstatně vyšší daně, než platí dnes. Nedávno prý mluvil s velvyslancem Japonska, kde je diferenciace v placení daní vskutku velká a zemi to neškodí. To je podle Filipa důkaz toho, že by to neškodilo ani v Česku.
Filip k tomu přidal vtip, který se prý vyprávěl za dob vlády ODS. „Jestli vědí lidé, jaký rozdíl je mezi Komunistickou stranou Číny a ODS? Na rozdíl od ODS Komunistická strana Číny podporuje podnikání,“ zažertoval předseda českých komunistů.
Pak se také rozcházejí pohledy poslanců ANO a komunistů na směřování zahraniční politiky země.
„Potom se nemůžeme dohodnout na zahraniční politice, protože my jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika má usilovat o novou bezpečnostní architekturu Evropy a ta nemůže být postavena na, řekl bych, pozůstatcích studené války,“ zdůraznil předseda KSČM. Naše země by se podle názoru hosta měla spolehnout na dohodu tří mocností, USA, Ruska a Číny, které by garantovaly naši bezpečnost. Lépe řečeno, tyto tři státy by měly garantovat, že Evropa nebude válčištěm. Pokud by toto ty mocnosti garantovaly, tak bychom podle Filipa nepotřebovali NATO.
Komunisté by také přivítali, kdyby se změnila Lisabonská smlouva coby základní dokument EU. „Na tom se má Česká republika jako člen EU podílet. Máme na dohodu cirka jeden rok,“ uvedl Filip v souvislosti s Brexitem. Ale pokud nebude nalezena nová dohoda, je otázka, co s Evropskou unií dál. Tyto úvahy mohou skončit i tím, že se EU rozloží a nakonec vlastně ani nebude třeba z ní vystupovat.
Ve druhé polovině rozhovoru věnoval pozornost situaci v komunistické straně. KSČM podle jeho názoru prokázala, že není stranou, která by se nostalgicky ohlížela do minulosti. Je věrna svým kořenům a staví na dialektickém materialismu, a to je u komunistů to nejdůležitější.
Z tohoto hlediska se prý strana už nemusí stále dokola omlouvat za to, co se dělo před rokem 1989 v této zemi. Filip je bytostně přesvědčen, že by v roce 1948 komunistická strana vyhrála i svobodné volby. Za největší chybu komunistů proto nepovažuje Vítězný únor 1948, ale zakotvení vedoucí úlohy komunistů v československé ústavě. Někteří komunisté získali pocit, že už nemusejí usilovat o důvěru lidí, což stranu v konečném důsledku poškodilo.
Dnešní komunisté se z toho poučili. Ctí demokracii a jako jediná strana prý prosazují rovnost různých forem vlastnictví včetně vlastnictví družstevního. Komunisté by přivítali silnější veřejný sektor. Podle Filipa by také mělo smysl vrátit se k centrálnímu plánování, které využívají ty státy, které chtějí vidět do budoucna. Alespoň podle Filipa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp