Vojtěch dal příkaz? To bych rád viděl. Babišovi nevěřím, Hamáček nekecá. Kvůli tomuhle nebyly roušky, prozradil Válek z TOP 09

19.03.2020 14:48 | Zprávy

Hostem pořadu Prostor X na stránkách Reflexu byl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, který působí jako člen zdravotního výboru PS a který je i přednostou radiologické kliniky. Zkritizoval vládu, protože nevidí žádný plán jak bojovat s koronavirem, a přiznal, že na rozdíl od slov premiéra Babiše věří Hamáčkovi. „Z informací, které se dozvídám od pana premiéra už nevěřím ničemu,“ pověděl. „Mně prostě vadí, že pan premiér jaksi víc dá na to, aby ta informace zněla, aspoň tak to vnímám, z hlediska PR co nejzajímavěji, a už tak mu nevadí, že není tak úplně přesná,“ dodal.

Vojtěch dal příkaz? To bych rád viděl. Babišovi nevěřím, Hamáček nekecá. Kvůli tomuhle nebyly roušky, prozradil Válek z TOP 09
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek

Profesor Vlastimil Válek, lékař a člen sněmovního zdravotního výboru a též člen TOP 09, byl hostem Prostoru X, který moderoval opět Čestmír Strakatý. V tomto díle měli oba aktéři obličej zakrytý rouškami. První otázkou bylo, proč se nemocnice nezásobily rouškami, když jim ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přikázal se zásobit rouškami na čtyři měsíce. Válek odpověděl, že by to rád viděl písemně, neboť je tam slovo prý a prý o tom bude jednat na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny.  

Celý rozhovor ZDE

„On řekl v Událostech přesně toto, že dal pokyn, aby se nemocnice zásobily na čtyři měsíce dopředu ochrannými prostředky,“ řekl Strakatý. „Já pracuji v jedné z těch nemocnic, sice ne jako náměstek, ale pracuji ve vedení, a žádný takový pokyn jsem neviděl, ale je nicméně možné, že došel, já to nepopírám, proč by pan ministr lhal, takže na zdravotním výboru požádám, ať ukáže mail, který posílal, nebo dopis do těch datových schránek. Nevím o tom, že by nějaká nemocnice takový pokyn dostala,“ odpověděl přednosta kliniky radiologie a nukleární medicíny brněnské fakultní nemocnice a dodal, že je možné, že ministr někomu řekl, ať někomu řekne, že má poslat tento pokyn, který se někde ztratil.

Na dotaz, zda se samy nemocnice neměly zásobit i bez toho pokynu, odpověděl Válek, že teoreticky ano, ale prakticky je nutné, pokud se chtěla nemocnice zásobit, že musí zakázku vysoutěžit, neboť o vše se musí soutěžit. Druhou možností pak bylo zadání výběrového řízení, které však trvá půl roku. „Co to znamená? Že nebyla možnost?“ zeptal se Strakatý. „Pokud jsme neměli vysoutěženého dodavatele na roušky nebo pokud ten dodavatel byl vysoutěžen s určitým objemem, tak nám prostě větší objem nedá, protože na ten se to vysoutěžilo,“ odpověděl Válek. Postěžoval si i na to, že v poslední době byly v nemocnicích kontroly Ministerstva financí či Nejvyššího kontrolního úřadu a že musel odpovídat na takové otázky, jako proč podal onkologicky nemocnému dítěti lék, když neměl potvrzeno od pojišťovny, že mu ten lék proplatí. „Kontrolovali to, co podle zdravého rozumu v medicíně byste měl dělat; a oni to kontrolovali podle zdravého rozumu, který funguje v úplně jiném byznysu,“ dodal Válek.

„Selhal podle vás stát v tom, jak distribuoval, jak se postaral o ty zdravotnické zásoby?“ zeptal se moderátor. „Já myslím, že selhal v mnoha krocích. Tak v první fázi Ministerstvo zdravotnictví včetně odborníků na ministerstvu podcenilo, že se sem ta infekce dostane. Myslím si, že v první fázi byli přesvědčení, včetně profesora Prymuly, že jsme schopni jako jeden z mála nebo jediný stát na světě zvládnout trasování a že zachytíme všechny kontakty a že zabráníme nekontrolovatelnému šíření, že prostě budeme izolovat. V druhé fázi selhal, když nastaly jarní prázdniny a nechal ty lidi odjet, tak tehdy se mělo zabránit odjíždění přes hranice, tehdy jsme to napadali kvůli příletu letadel. V třetí fázi selhal, že tady byly firmy, co vyrábí ty roušky. Prostě nebyli schopni včas nařídit těm firmám, aby ta výroba sloužila jen pro Českou republiku. Všechny ty pokyny šly jaksi později, o dva dny, o tři dny později, než měly vyjít. Prostě dlouho se váhalo vydat ten pokyn i teď, vezměte si, že máme libereckou textilní fakultu, která vyvíjí nanovlákna, jsme v tomto průkopníci. Máme haldu grantů, já vedu biomedicínský výzkum P08 Agentury pro zdravotnický výzkum, kde se právě zkoumají různé textilie pokryté antivirovými vrstvami, a tak dále. Problém je, že tady nejsou výrobní závody, co by z těch textilií vyrobily roušky, ale máme třeba firmu, co šije košile. Ministr hospodářství tak má zjistit, kdo je schopen vyrobit textilii, zjistím, kdo mi je schopen ušít roušky, a začnu tu situaci nějakým způsobem řešit. Nenechám to tak, aby si každý šil doma roušky na šicím stroji,“ argumentoval Válek. Dodal i to, že se snažil apelovat jako člen zdravotního výboru, aby se tato opatření stala dřív. „Odpověď byla i mých kolegů, lékařů z koaliční strany nebo z ANO: je to zbytečné, nehysterči, všechno je připravené, nic se neděje a neboj se,“ popsal tehdejší názory vládní koalice.

„My se omlouváme taky, ale žádná země v Evropě nereagovala tak rychle jako my, všichni nás opakují, všichni nás následují. Tohle řekl premiér na tiskové konferenci. Berete tuhle jeho omluvu?“ zeptal se Strakatý. Odpovědí mu bylo, že pokud by byla pravdivá, tak ano. Problémy s rouškami, jako máme zde, však většina jiných států nemá. „Není to omluva, protože to, co říká pan premiér, není pravda. My jsme se nepřipravili daleko nejlíp a není to tak, že ostatní země si z nás berou příklad. V řadě zemí se připravovali samozřejmě jiným způsobem, různými způsoby; země, co se dostaly do té situace až potom, co byla u nás, se připravovaly o něco později, ale například u těch roušek rozhodně to není tak, že u nás je situace nejlepší. Ve většině zemí i v Turecku je situace lepší než u nás.“ Strakatý však namítl, že například v Belgii nebo v řadě jižních států je situace stejně špatná jako u nás. Profesor Válek k tomu dodal, že situace je tam špatná, ale ne v tom, co se týče dostupnosti ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …