Po smrti papeže Františka se již řeší, kdo bude jeho nástupcem. Velký vliv na to bude mít složení konkláve, tedy kardinálů volících v uzavřené místnosti nového papeže. Jak upozornil sázkař Michal Sirový, složení kardinálů se za dvanáct let, kdy funkci vykonával právě František, podstatně proměnilo. Volit papeže také mohou jen kardinálové, kterým je méně než 80 let, podle výzkumného centra Pew jich je celkem 135.
Mírně si polepšila Afrika, afrických kardinálů je nyní 12,6 % oproti roku 2013, kdy jich bylo jen 8 %. Asijských kardinálů je skoro dvakrát tolik, z 8,8 % na 17 %. Evropa mimo Itálii je v podstatě stále na svém, má 27,4 % oproti 28,1 %, které měla, když byl papežem Benedikt šestnáctý. Ale drasticky se snížil podíl italských kardinálů, kterých je nyní v podstatě o polovinu méně. Mírně také poklesl podíl severoamerických kardinálů, mírně se zvýšil počet kardinálů z Oceánie a také z Jižní Ameriky.
Zajímavé, jak proměnil regionální složení kardinálů.
— Michal Sirový ???? (@sssirda) April 21, 2025
Itálie na polovině proti 2013.
Asie na dvojnásobku. pic.twitter.com/ta3Xfw6TSg
Nepřekvapí asi ani to, že většina kardinálů, kteří budou o novém papeži rozhodovat, budou ti, kteří se do funkce dostali právě za pontifikátu Františka. Těch je celkem 108. Zbývající většinou jmenoval Františkův předchůdce Benedikt šestnáctý, pár z nich jsou ale ještě pozůstatky po Janu Pavlu II.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta