“Politický svět se naštěstí zase vrací do normálu a voliči by si měli vybírat mezi levicí a pravicí. Různá exhibicionistická témata, jako byli uprchlíci a podobné věci jsou trošku v pozadí a nebude se rozhodovat podle toho, kolik máme mít pohlaví u lidí a zda kvóty na migranty ano či ne. Mám pocit, že se současný svět vrací k normálu a ve volbách se bude jednat o soubor levicových a pravicových názorů, které budou stát proti sobě. To je dobrá zpráva, protože jde o transparentní souboj myšlenek,” uvádí Pavel Sehnal.
Levice je pro něho státní centralismus, kdy firma i občan jsou chudí, protože stát jim sebere všechny peníze, které následně podle určitého klíče vrací zpátky. “Zpravidla jde o klíč všem stejně. Je to nákladný systém, který spotřebovává obrovské množství pracovní síly na straně státního sektoru,” popisuje šéf Aliance pro budoucnost.
“Naproti tomu stojí pravicový systém, který prosazuje, aby opasek měl utažený nikoli občan, ale stát. Pravice chce stát hubený a věci se dějí na základě tržních principů. My pravicoví politici říkáme: nechme peníze v kapse občanovi a firmě, aby si o nich sami svobodně rozhodli a platili státu nezbytné minimum,” sděluje.
Pravicový liberální názor je podle Sehnala o tom, že jako občan chci být svobodný, abych si sám mohl říci, že pokud ještě splácím hypotéku, budu si na důchod spořit méně než poté, co budu mít hypotéku splacenou. “V tom spočívá liberálnost, možnost vybírat si z více druhů zdravotně-pojistných plánů podle svého vkusu. Někdo chce být víc chráněn, bojí se nějaké nemoci a někdo má pocit, že jeho rodina je zdravá a zaplatí si jen akceptovatelné minimum zabezpečující základní péči,” konstatuje.
“Letošní volby díky bohu budou právě souboji těchto témat, což vnímám i jako jistou zásluhu Aliance pro budoucnost, která pravicová témata znovu představila veřejnosti a přinutila dříve se tvářící pravicové strany, aby se vyjádřily i k těmto věcem. Snad se nám jako Alianci pro budoucnost podařilo začít svět rozdělovat na levicový státně-centralistický model versus pravicový liberálně-demokratický model,” dodává Pavel Sehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Zase ty dezinformace
Tvrdíte, jak s nimi chcete bojovat, ale můžete tedy definovat, co to přesně je? A kdo by tedy vás měl posuzovat, co je a co není dezinformace, když se často pravda ukáže až časem? A nemyslíte, že větší problém je všudypřítomná cenzura, např. když nesmíte řadu věcí a problémů nazývat pravými jmény, p...
Další články z rubriky
10:14 Rumunské volby manipulovala USAID, zaznělo od Trumpa
V Rumunsku to stále vře. V závěru loňského roku v této zemi proběhly prezidentské volby, které však …
- 4:44 „Tlačte na inzerenty, na internetu je mnoho špatného.“ Neziskovka z USA dala novinářům z ČR školení bezpečnosti
- 20:00 Vědecký pracovník: Rusko, Ukrajina a největší americká neziskovka jménem EU. Několik souvislostí, které s ničím nesouvisí
- 16:51 Výjimka pro Ukrajince? Pošarová s Foldynou klidnili naštvané občany Tachovska
- 11:30 Trump propláchl milovníky Ukrajiny, Drulák jim ještě přidal
- 4:39 Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“