Mladou generaci je podle Krále potřeba do politického dění aktivně zapojit a dát jí najevo, že se s ní v tomto ohledu počítá. „Mladým lidem se tím vytvoří a upevní demokratický návyk, z něhož budou těžit i do budoucna. Podpoří se tím nejen občanská angažovanost, ale také vzdělanost,“ píše Král na Seznam Médium, že volební právo by mělo být od 16 let.
Svůj postoj opírá i o slova prezidenta Pavla, podle kterého jsou mladí lidé na taková závažná rozhodnutí dostatečně zodpovědní a osobnostně vyzrálí. „Nejmladší generace má podle EU díky technologiím i vynikající přístup k informacím. S tím souhlasí i současný český prezident Petr Pavel. Podle jeho názoru mladí lidé neznamenají svou přítomností u volebních uren žádné bezpečnostní riziko pro stát,“ uvádí Král.
Jedná se podle něj o generaci, která vyrostla v digitální době, se kterou je přirozeně srostlá. Vlastní je jí proto kritické myšlení a na rozdíl od svých rodičů nebo prarodičů nemívá sklony věřit hoaxům a dezinformacím.
Hlavní argument podporující tento krok zní, že dnes tato věková kategorie tvoří plnou třetinu populace, ale nemá možnost volit své politické zástupce.
Volební právo ztotožnil s možností, že v 15 letech mohou mít mladí pohlavní styk. „Berou tak na sebe mimo jiné i zodpovědnost za případné zplození nového života, což je skutečnost jistě závažná," dodává Král.
Kvituje i argument prezidenta Pavla, že starší generace již na politické dění rezignovala a o jakékoli změny se přičinit nechce.
Blogger Král, který se označuje jako liberál, feminista a ekologicky odpovědný člověk, míní, že výrazná část seniorů už není duševně stoprocentně v kondici na to, aby měli mít právo rozhodovat o směřování země. Dokonce tvrdí, že důchodci výměnou za svůj prospěch volí tak, že v důsledku kazí život mladým.
„Na absurditě této situaci přidává, že často tato věková skupina rozhoduje o věcech, které se jich již vůbec nebudou týkat a kterým ani nerozumí, protože doba letí dopředu raketovým tempem. A to vůbec nemluvím o špatném přístupu k informacím a velkému sklonu podlehnout dezinformaci, třeba například, když jim přijde do schránky osobní dopis od pana Babiše nebo pravicových populistů,“ uvedl loni v srpnu aktivista ve svém článku. Podle něho už senioři nedovedou přemýšlet o tom, co je dobré pro jejich potomky. Na sociálních sítích za svůj názor sklidil ostrou kritiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská