Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale účast liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách. Voliči vybírají obecní zastupitele a třetinu senátorů.
Účast kolem 40 procent byla hodinu před koncem voleb například v Praze. Nejvyšší účast zaznamenali v Praze 4, Praze 6 a Praze 15, kde se dostala k 50 procentům. Ve většině oslovených městských částí přišlo volit více lidí než před čtyřmi lety. v Jihomoravském kraji byla ke 13:00 volební účast 51,66 procenta, informoval Jiří Klement z tiskového oddělení krajského úřadu. Nejvíce voličů, 86,8 procenta, přišlo v obci Osiky a nejméně, 24,4 procenta, ve Višňové. V Brně byla ve stejnou dobu účast 47,29 procenta, doplnil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Před čtyřmi lety přitom nebyla v krajském městě účast ani 39 procent.
Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 37 procent. Například v Roudnici na Labem, kde se konají také senátní volby, je to 40 procent, ve Varnsdorfu na Děčínsku 38 procent a v Mostě 25 procent. Větší zájem o hlasování oproti jiným okresům je na Lounsku. Například ve Zbrašíně přišlo 58 procent oprávněných voličů. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.
V krajské Jihlavě se účast nejčastěji pohybovala od necelých 30 po 40 procent. O něco větší zájem zaznamenala volební místnost v jihlavské části Henčov, kde přišlo odevzdat hlas 52 ze 122 zapsaných voličů, tedy 42,6 procenta. V části města Heroltice ale byla volební účast jen 27 procent. Větší zájem o volby měli lidé ve vesnicích, například v Račíně na Žďársku se 101 voliči byla do 13:00 účast 76 procent.
Volební účast v Jihočeském kraji se pohybovala od 30 do 45 procent. V jednom píseckém okrsku, kde volí lidé s trvalým pobytem na radnici, byla těsně přes 20 procent, naopak v hasičské zbrojnici v Pořešíně na Českokrumlovsku byla přes 50 procent. Ve větších středočeských městech účast nepřesahuje 50 procent. Alespoň přes 40 procent se dostala v Benešově, Berouně, Nymburce a v Kolíně. Mladá Boleslav, Mělník a Rakovník hlásí shodně 37 procent a v Kladně přišlo odevzdat hlas 34 procent voličů.
V Libereckém kraji je účast většinou kolem 30 až 40 procent. Na Jablonecku a Semilsku se volí i do Senátu, zájem voličů o senátní volby je ale většinou o nějaké procento nižší než o ty komunální. V Olomouckém kraji byla u komunálních voleb účast kolem 46 procent, u senátních v průměru 37 procent.
Také v Plzeňském kraji bude zřejmě vyšší účast ve venkovských oblastech než v krajském městě. „Například na Klatovsku v okolí Sušice se účast pohybuje kolem 50 až 60 procent, někde až k 70 procentům, na Tachovsku byla kolem 50 procent,“ řekl Jan Nový z krajského úřadu. V Plzni se pohybovala účast jen mezi 30 až 40 procenty. V Moravskoslezském a Pardubickém kraji by se účast mohla pohybovat kolem 40 procent. „Účast táhnou dolů velká města,“ řekl Cyril Štangl z organizačního a právního odboru pardubického krajského úřadu.
Volební účast ve stotisícovém Hradci Králové byla v jednotlivých okrscích přibližně mezi 35 až 45 procenty, uvedl mluvčí radnice. Ve Zlíně to bylo zhruba 36 procent, v Uherském Hradišti 41 procent, v Luhačovicích 36 procent. Ve městech Karlovarského kraje odevzdala své hlasy asi třetina voličů. Výrazně vyšší byla účast v některých malých obcích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp