Vondra: Albrightová v Kosovu zachránila statisíce životů

28.03.2022 8:03 | Ze sítí

Europoslanec Alexandr Vondra zavzpomínal na exministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Připomněl, v čem se názorově shodovala s prvním českým prezidentem Václavem Havlem a vrátil se i k roku 1999 a k bombardování Srbska, k němuž došlo v důsledku chování srbských jednotek na území Kosova.

Vondra: Albrightová v Kosovu zachránila statisíce životů
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Alexandr Vondra v pořadu Partie.

Bývalá ministryně USA Madeleine Albrightová narozená v Praze v polovině května roku 1937 před pár dny zemřela. Většina českých politiků této dámě složila hold, protože jako šéfka americké diplomacie v administrativě Billa Clintona se nemalou měrou zasadila o vstup České republiky do NATO, což byl z pohledu dnešní ruské války rozpoutané na Ukrajině zcela zásadní krok.

Na Albrightovou zavzpomínal také dnešní europoslanec, exministr obrany a spolupracovník prvního českého prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra.

„Madla, jak jsme ji říkali, se stala naší průvodkyní do světa americké politiky. Vždy připravená poradit, povzbudit, obhajovat naše tužby a zprostředkovat kontakty. Když jsem v létě 1990 přijel na pár týdnů do Washingtonu, připravila mi skvělý program a seznámila mě s lidmi, kteří pak po dvě dekády určovali směr americké zahraniční politiky,“ rozepsal se Vondra v textu pro server Lidovky.cz.

Spolu s Václavem Havlem tato dáma odmítala politiku appeseamentu. To se projevilo i vůči Srbsku v roce 1999, kdy docházelo k tvrdé perzekuci kosovských Albánců. Vondra vzpomínal na tehdejší slova Albrightivé. „K čemu máme tolik nákladně pořízených zbraní, když je nemůžeme použít, abychom zastavili etnické čistky a vraždění civilistů?“ ptala se prý tehdy amerických generálů.

„Zasadila se za válečnou operaci v Srbsku a Kosovu, za níž ji mnozí u nás i ve světě kritizovali, ale která ono masové zabíjení rychle zastavila. Právě díky tomuto rozhodnutí nešel počet obětí do stovek tisíců, jako v případě první války mezi Chorvatskem a Srbskem a v Bosně a Hercegovině,“ pokračoval Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…