Bývalá ministryně USA Madeleine Albrightová narozená v Praze v polovině května roku 1937 před pár dny zemřela. Většina českých politiků této dámě složila hold, protože jako šéfka americké diplomacie v administrativě Billa Clintona se nemalou měrou zasadila o vstup České republiky do NATO, což byl z pohledu dnešní ruské války rozpoutané na Ukrajině zcela zásadní krok.
Na Albrightovou zavzpomínal také dnešní europoslanec, exministr obrany a spolupracovník prvního českého prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra.
„Madla, jak jsme ji říkali, se stala naší průvodkyní do světa americké politiky. Vždy připravená poradit, povzbudit, obhajovat naše tužby a zprostředkovat kontakty. Když jsem v létě 1990 přijel na pár týdnů do Washingtonu, připravila mi skvělý program a seznámila mě s lidmi, kteří pak po dvě dekády určovali směr americké zahraniční politiky,“ rozepsal se Vondra v textu pro server Lidovky.cz.
- Další informace naleznete zde
Spolu s Václavem Havlem tato dáma odmítala politiku appeseamentu. To se projevilo i vůči Srbsku v roce 1999, kdy docházelo k tvrdé perzekuci kosovských Albánců. Vondra vzpomínal na tehdejší slova Albrightivé. „K čemu máme tolik nákladně pořízených zbraní, když je nemůžeme použít, abychom zastavili etnické čistky a vraždění civilistů?“ ptala se prý tehdy amerických generálů.
„Zasadila se za válečnou operaci v Srbsku a Kosovu, za níž ji mnozí u nás i ve světě kritizovali, ale která ono masové zabíjení rychle zastavila. Právě díky tomuto rozhodnutí nešel počet obětí do stovek tisíců, jako v případě první války mezi Chorvatskem a Srbskem a v Bosně a Hercegovině,“ pokračoval Vondra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp