Vondra o bruselském teroristovi: Vycházíme z toho jako idioti

18.10.2023 21:50 | Monitoring

„Z Evropy si dělal dobrý den,“ řekl člen ODS Alexandr Vondra o teroristovi Abdessalemu Lassouedaovi. Tunisan v Bruselu zastřelil dva švédské fotbalové fanoušky, po zásahu policie byl postřelen a následně v nemocnici zemřel. Belgické úřady o něm věděly už od roku 2016. „Nebyl to dobrý člověk, jako idioti z toho ale vycházíme my,“ usnesl se Vondra na Facebooku.

Vondra o bruselském teroristovi: Vycházíme z toho jako idioti
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

„Bruselský terorista jako ilustrace evropské migrační politiky,“ pojmenoval svůj příspěvek na Facebooku europoslanec Alexandr Vondra (ODS), kde sdílel i fotku teroristy s jeho rodinou.

V pár bodech poté shrnul cestu Abdessalema Lassoueda do Evropy, do níž nelegálně přicestoval na ostrov Lampedusa v roce 2011. Vondra si vyvodil, že z Tuniska utíkal před spravedlností, vzhledem k tomu, že s ním tou dobou byla vedena soudní řízení. „Mladý, zdravý muž s kriminální minulostí. Podle některých zpráv byl již v Tunisku souzen přímo za terorismus, v každém případě měl doma v Tunisku bohatý trestní rejstřík. V době jeho příjezdu proti němu soudy v Tunisku vedly další řízení, dá se tedy říct, že utekl před spravedlností,“ psal Vondra.

V Evropě se následně zdržoval za použití hned několika identit, o rok později byl zadržen za držení drog. „Byl zralý na okamžitý návrat, jenže jsme v Evropě. Vypravil se tedy z Itálie do Švédska, kde pobýval pod několika identitami. V roce 2012 byl zatčen v Malmö kvůli držení drog. Poté byl odsouzen ke dvěma letům a dvěma měsícům vězení. Poté byl ze země vyhoštěn,“ napsal Vondra a dodal, že Tunisan nebyl vyhoštěn do země svého původu, nýbrž zpět do Itálie.

Odtamtud se v roce 2016 odebral do Belgie: „V té době už ho italské tajné služby identifikovaly jako radikalizovaného. To byl rok 2016. Takže o něm Italové věděli. Přesto s ním nedokázali udělat vůbec nic. Jen ho nechali odejít do Belgie.“

„Italové zprávu o radikalizovaném Tunisanovi sdíleli s belgickými orgány, na jejichž území se tehdy již nacházel. Italové Belgičanům řekli, že plánuje cestu do Sýrie, aby se tam přidal k ISIS,“ uvedl Vondra s tím, že Belgičané neměli čas zprávu ověřit vzhledem k tomu, že „takových Abdessalemů“ v té době měli v zemi hodně.

Vondra dále pokračoval v převyprávění Lassouedova života. V listopadu 2019 zažádal o azyl, vzhledem k tomu, že se však nedostavil ani na úvodní pohovor na úřadě, tak byla žádost zamítnuta a o dva roky později byl z belgického národního registru vyřazen. „Ale že by měl být snad vyhoštěn? Ha, úřady neznaly jako doručovací adresu. A někde ho držet by bylo nehumánní,“ komentoval Vondra.

Poslední čtyři roky Abdessalem Lassoued pobýval i se svou rodinou v belgickém islamistickém podzemí, které mu podle Vondry zajišťovalo relativně pohodlný život.

„Abdessalem si dělal z Evropy dobrý den do poslední chvíle. Po svém teroristickém útoku, který stál život dvou švédských občanů, si šel ještě posedět do kavárny,“ konstatoval europoslanec.

Policie v pondělí večer v Bruselu při zásahu postřelila Tunisana v kavárně na Schaerbeeku. Následkem střelného zranění v nemocnici zemřel. Tunisan předtím zastřelil dva švédské fotbalové fanoušky a vykřikoval na ulici islamistická hesla. Před činem měl zveřejnit video, v něm se přihlásil k teroristické organizaci Islámský stát.

Kvůli útoku byl zápas Belgie se Švédskem předčasně ukončen. V Bruselu v současnosti platí nejvyšší stupeň varování před terorismem.

Úřadům byl Tunisan znám už od roku 2016. Jako nebezpečná osoba s vazbami na džihád byl vyhodnocen několikrát. V Belgii pobýval nelegálně, podle názoru Vondry měl z Evropy legraci: „Abdessalem si dělal z Evropy dobrý den do poslední chvíle. Po svém teroristickém útoku, který stál život dvou švédských občanů, si šel ještě posedět do kavárny.“

„Abdessalem Lassoued nebyl dobrý člověk. Ale jako idioti z toho vycházíme my,“ ukončil Vondra příspěvek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…