Vondráček v ČT: Plán A? Zrušit Green Deal. Pak není třeba plán B

10.02.2025 20:58 | Monitoring

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček v rozhovoru pro Interview ČT24 ostře kritizoval Green Deal jako ideologický projekt, který jde proti lidem a obyvatelům Evropy. Zdůraznil nutnost návratu ke konzervativním hodnotám a zdravému rozumu. Klíčovým řešením je zrušení Green Dealu a posílení spolupráce suverénních států, které si samy určí svou strategii. S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu hovoří o konzervativní revoluci a těší se z toho, že Amerika se vrací ke zdravému rozumu.

Vondráček v ČT: Plán A? Zrušit Green Deal. Pak není třeba plán B
Foto: Interview ČT24
Popisek: Radek Vondráček

Evropští Patrioti pro Evropu, frakce v Evropském parlamentu, kterou spoluzakládalo i hnutí ANO, se nedávno sešli v Madridu a ohlásili novou éru evropské politiky. Pokud Andrej Babiš tvrdí, že Green Deal, jehož zavedení podpořila i jeho vláda, je mrtvý, co by ho mělo nahradit? Jak by měla nová zelená politika vypadat v Evropě i u nás v Česku? Proč se evropští Patrioti pro Evropu tolik radují z nástupu Donalda Trumpa?

Na summitu frakce Patrioti pro Evropu, kterou spoluzaložilo i hnutí ANO, zazněla ostrá kritika Green Dealu. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že Green Deal je mrtvý a že ho nelze ani reformovat.

Místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se k tomu připojil a vysvětlil, proč je tento přístup podle něj správný. „V životě se stane každému, že se vydá nějakým směrem a zjistí, že to nefunguje, není to efektivní. Není nic špatného na tom si říct, že tudy cesta nevede, a začít s něčím novým. Z našeho pohledu je Green Deal nereformovatelný, nedá se modifikovat,“ uvedl Vondráček v pořadu Interview ČT24.

Anketa

Schvalujete řezy ve financování mezinárodní pomoci, které v USA provádí Trump a Musk?

98%
hlasovalo: 6949 lidí
Podle Vondráčka byla původní myšlenka ochrany životního prostředí správná, ale následný vývoj vše změnil. „Na začátku byla myšlenka ochrany životního prostředí, což bylo v pořádku. Ale to, co se na tu původní myšlenku naroubovalo – Fit for 55 a celá ta zelená ideologie – z toho udělalo byrokratický moloch. V podstatě nesmyslnou záležitost,“ konstatoval.

Upozorňuje, že potřebujeme především pragmatickou politiku. „Je to důraz na konkurenceschopnost Evropy. Nikdo přece nemá nic proti ochraně přírody a krajiny, proti ochraně planety. Ale ta ideologie, ta klimatická ochrana, ta nesmyslnost toho všeho – když jdeme proti člověku, proti obyvatelům Evropy – z toho musí zmizet. Musí to být pragmatická politika.“

Jako klíčové považuje uvědomění, že svět kolem nás se mění a Evropa by se měla inspirovat i mimo své hranice. „Musíme se také rozhlédnout, jak vypadá svět kolem nás. Velký impulz přichází i ze Spojených států, kde se politika postupně vrací k pragmatičtějším přístupům,“ pokračoval.

Návrat k udržitelnému rozvoji

Na otázku, jak bude Evropa plnit své klimatické cíle, ke kterým se zavázala například v pařížské dohodě, kterou tehdy podpořila i vláda Andreje Babiše, Radek Vondráček zmiňuje jako řešení návrat k původní myšlence udržitelného rozvoje bez ideologického přístupu. „Z mého pohledu bychom se mohli vrátit k tomu krásnému sousloví udržitelný rozvoj. Ty cíle, které jsme si tehdy dali, byly relativně rozumné – než se to, jak říkám, utrhlo ze řetězu. My vlastně nepotřebujeme novou ideologii.“

Zároveň upozorňuje na to, že klimatická politika se sice vyvíjí, ale nesmí být přijímána jako dogma, které ignoruje realitu světového dění. „Ano, svět se vyvíjí, posouváme se, ale nemůžeme to mít jako dogma, že budeme donekonečna snižovat skleníkové plyny, když to v globálním kontextu nic nezmění. Čína otevírá jednu uhelnou elektrárnu za druhou. Buď budeme skanzen, nebo nějakým způsobem podpoříme náš průmysl,“ uvedl Vondráček.

Na summitu Patriotů pro Evropu v Madridu zazněl i ostrý termín „zelená sebevražda“, který podle Vondráčka vystihuje současný stav evropské zelené politiky. „Je na to mnoho lidových rčení, třeba řezat si větev, na které sedíte,“ řekl, že to je přesně to, co teď Evropa dělá.

Spolupráce suverénních států je lepší než bruselská regulace

V souvislosti s otázkou, zda se bude v Evropě budovat nová celoevropská politika na ochranu přírody, Vondráček vyjadřuje značnou skepsi k iniciativám přicházejícím z Bruselu. Podle něj je efektivnější přístup založený na spolupráci jednotlivých národních států, nikoliv na direktivách Evropské unie. „Spolupráce suverénních národních států bude daleko rozumnější. Budeme posouvat tu transatlantickou vazbu a svým způsobem dojdeme možná k lepším výsledkům, než kdybychom nechali ten Green Deal pokračovat tak, jak je teď,“ navrhuje Radek Vondráček.

„Doufám, že se ta debata teď trošičku změní, že se trošičku uvolní a že budeme víc realističtí. Protože opravdu jsme byli krmeni nějakými daty,“ doufá Vondráček.

Plán A je jasný – zrušit Green Deal a vidět realitu

Radek Vondráček uvedl, že plán A je, aby byla Evropa schopná přijmout realitu, pak by žádný plán B ani nebyl potřeba. „Máme plán A – zrušit Green Deal. V Madridu to zaznělo mockrát. Ale Evropská unie nezavnímala, že opravdu dochází k zásadní změně. Schovávají se za kordon sanitér, který původně měl izolovat Patrioty, ale teď doufám, že část Evropské komise se schovává za tuhle sanitární zeď a odmítá vidět realitu. My máme plán A, chceme vidět realitu. A pak nepotřebujeme mít ani sepsaný plán B.“

„Přece jsme dospělí lidé – normální a racionální – a víme, že člověk jako úplně dominantní druh na planetě ovlivňuje životní prostředí, ovlivňuje klima,“ podotkl.

Trump představuje návrat ke kořenům a zdravému rozumu

Anketa

Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?

86%
hlasovalo: 17881 lidí
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podle Radka Vondráčka znamenal pozitivní signál pro Evropu, zejména pro skupiny sdružené kolem frakce Patrioti pro Evropu, která sdílí podobné hodnoty. Trump je podle něj symbolem opravdovosti a návratu k tradičním hodnotám. „To, co Donald Trump představuje, za mě je to opravdovost. Je to ta Amerika, kterou jsem měl vždycky rád. Že se vracíme k nějakým kořenům. Ubude těch prázdných frází. Nebude to s ním jednoduché, ale já se raduji z té konzervativní revoluce a z toho, že se vracíme ke zdravému rozumu.“

Podle Vondráčka je Trump symbolem odklonu od globalistické politiky a návratu k pragmatickému myšlení, které se zaměřuje na reálné potřeby lidí, nikoli na ideologické experimenty. Konzervativní revoluce, jak ji nazývá, přináší naději na změnu směru nejen v USA, ale i v Evropě.

EU by měla využít obchodní politiku Trumpa jako šanci na změnu

Vondráček se dostává ke konkrétním politickým dopadům návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, především v oblasti obchodních vztahů mezi USA a Evropskou unií. Trump dlouhodobě kritizuje obchodní bilanci USA s EU a není vyloučeno, že by opět zavedl plošná cla na evropské výrobky.

Jak by na to měla Evropská unie reagovat? „Doufám, že reakce bude skutečná. Evropa by to měla vnímat jako šanci sama pro sebe, nějakým způsobem zefektivnit procesy uvnitř sama sebe, uvnitř Evropské unie.“

Poukazuje na to, že mezinárodní politika často funguje podle principu, že politici se ocitají v situacích, kdy nesmějí ztratit tvář: „V mezinárodní politice je to tak, že se politik dostane do situace, kdy nesmí ztratit tvář. Takže doufám, že do této situace se to nikdy nedostane. Budeme komunikovat s Donaldem Trumpem. To, že se jednou nějaká cla zavedou, ještě neznamená, že se nesedne k jednacímu stolu a že se druhý den nezruší,“ míní, že nejde o nevratné kroky, ale o vyjednávací proces, ve kterém může Evropa hrát aktivní roli.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

4:39 Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

Je návrat ukrajinských vojáků z fronty a jejich následné spojení s rodinami v Evropě hrozbou, na kte…