Vrátí nám naše Romy. I s dětmi, co neumí česky. Sebrali jim dávky

23.02.2021 13:56 | Zprávy

Do České republiky mohou po 30. červnu 2021 přicestovat až tisíce Romů z Velké Británie, kteří si včas nevyřídí status usedlíka. A s nimi i jejich děti, které neumí ani slovo česky. Vyplývá to ze slov Renáty Plachetkové, pracovnice MPSV, která v Leedsu pomáhá českým občanům si tento status vyřídit. Ale jak uvedla na RomeaTV, část z těch, kdo v této zemi žijí, na status stejně nedosáhne kvůli tomu, co si přinesli z ČR. Ovšem i kdyby k exodu došlo, do Británie už se derou jiní.

Vrátí nám naše Romy. I s dětmi, co neumí česky. Sebrali jim dávky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Romové ve Velké Británii

Jedním z důsledků vystoupení Velké Británie z EU jsou i změny pro obyvatele členských států, kteří na ostrovech žijí. Ti svou situaci budou muset dříve či později řešit tím, že získají status usedlíka, anebo budou muset Spojené království opustit. Týká se to i Čechů, z nichž nezanedbatelnou část tvoří čeští Romové.

České ministerstvo práce a sociálních věcí (které vede Jana Maláčová) vyslalo do Leedsu Renátu Plachetkovou, jež má Čechům pomoci se získáním statusu usedlíka. O své práci hovořila v interview RomeaTV. Dle britských statistik a úřadů je na ostrovech asi 120 tisíc Čechů, z toho 70 tisíc Romů. Status usedlíka musí cizinci získat do 30. 6. Plachetková vysvětlila, že v zemi dříve platilo, že se lidé žádnými cestovními doklady prokazovat nemuseli. Ovšem to se změnilo po brexitu, pokud chtějí mít cizinci stejná práva jako Britové, musí mít cestovní doklad a status usedlíka. Jinak budou po 30. červnu na území Velké Británie nelegálně.

„Velké množství klientů se na nás obrací, že jim zastavují čerpání benefitů na základě toho, že neprošli rezidenčním testem, že není v systému zanesené, že by požádali o status usedlíka,“ řekla a dodala, že ministerstvo i česká ambasáda se těmto lidem snaží pomoci rezidenční práva získat. „Setkávám se s velkým počtem případů, kdy se na mě obrací klienti nejen z romské komunity, kteří mají problém s tím, že jim zastavili benefity. Nemají příspěvek na bydlení, nemají z čeho žít, nemají ani potřebné informace ani prostředky na to, aby šli na konzulát nebo se objednali na ambasádu a zažádali o cestovně platný doklad,“ řekla. Doplnila, že situaci čeští občané nemohou řešit ani na úřadech, protože ty jsou v lockdownu zavřené a situaci česká vláda řeší tak, že konzulát je plně otevřen i při lockdownu a navýšil počet pracovníků.

Požádáno o status usedlíka má ve Velké Británii 47 tisíc Čechů. „Zbytek, 23 tisíc lidí, je bez dokladů. Těchto 23 tisíc lidí, když jsem tuto práci měla, tak neměli ani ponětí o tom, co je to rezidenční status a že si musí zažádat o status usedlíka,“ pravila Plachetková. A dodala, že tito lidé nejsou nakloněni tomu, situaci vbrzku řešit. „Ti klienti nerespektují tato pravidla, nechodí na schůzky, protože pořád čekají na ten poslední moment, že ještě mají čas zažádat o cestovní doklad a status usedlíka,“ svěřila se.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

4:44 „Zase se mi dělá šoufl.“ Ivan Vyskočil k velkým otočkám. Ale také k Fialovi

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ten nám, jednoduchým trumperům, to zase vysvětlil. Jak se máme čím…