Vrátit Ukrajině jaderné zbraně, zvažuje se podle New York Times. V Rusku již reagují

26.11.2024 17:41 | Monitoring

V závěru administrativy Joea Bidena se situace okolo války na Ukrajině nebezpečně zostřuje. Zaznívají návrhy, aby byla Ukrajina vyzbrojena jadernými zbraněmi a aby západní země vyráběly a dodávaly Ukrajině více raket dalekého dosahu, určené na cíle v Rusku. Ruští představitelé označují úvahy o vyzbrojení Ukrajiny jadernými zbraněmi za ultra extremistické.

Vrátit Ukrajině jaderné zbraně, zvažuje se podle New York Times. V Rusku již reagují
Foto: Kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin zapaluje svíčku za oběti útoku u Moskvy

Myšlenka poskytnout kyjevskému režimu jaderné zbraně je vysoce extremistická, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci. „Dokonce i ty nejprovokativnější politiky zaměřené na eskalaci napětí mají vysoce extremistický aspekt. Takže pravděpodobně tento pohled patří do této ultra extremistické strany,“ řekl představitel Kremlu, informovala ruská tisková agentura TASS.

Podle Peskova se jedná o naprosto nezodpovědnou politiku. Navíc od těch, kteří vůbec nechápou realitu. Zároveň dodal, že je kuriózní, že návrhy vyzbrojit Ukrajinu jadernými zbraněmi zaznívají anonymně.

Anketa

Měla by Česká republika přistoupit k BRICS?

96%
2%
hlasovalo: 6763 lidí

21. listopadu New York Times uvedl, že někteří představitelé v USA a Evropě navrhli vrátit Kyjevu jaderné zbraně, kterých se Ukrajina po pádu Sovětského svazu vzdala. „Američtí a evropští představitelé diskutují o odstrašení jako o možné bezpečnostní záruce pro Ukrajinu, jako je například nahromadění konvenčního arzenálu dostatečného k zasazení trestuhodného úderu, pokud Rusko poruší příměří. Několik úředníků dokonce navrhlo, že by prezident Biden mohl Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které jí byly odebrány po pádu Sovětského svazu. To by byl okamžitý a obrovský odstrašující prostředek. Takový krok by byl ale komplikovaný a měl by vážné důsledky,“ napsaly The New York Times doslova.

Do toho se promítá i vzrůstající tlak na používání raket s dlouhým doletem na cíle v Rusku. A to ze strany NATO. Předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer vyzval k výrobě více zbraní pro přesné údery uvnitř Ruska.

„Toto je nová diskuse v rámci NATO a jsem rád, že jsme změnili svůj postoj k myšlence, že jsme obranná aliance, která bude sedět a čekat na útok, než odpoví. Je prozíravější nečekat, ale zaútočit na ruská odpalovací zařízení, pokud na nás Rusko zaútočí," řekl Bauer.

 

 

„Právě nedávno pan Bauer, předseda Vojenského výboru NATO, výslovně prohlásil, že k zajištění obrany členských států Severoatlantické aliance vyžaduje údery na cíle v Rusku, o kterých se NATO domnívá, že mohou představovat hrozbu pro blok. Myslím, že tady není co komentovat, jen zapomněli na veškerou etiketu a veřejně oznámili své skutečné plány,“ poznamenal na 20. setkání šéfů bezpečnostních a zpravodajských služeb Společenství nezávislých států ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jak informovala ruská tisková agentura TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin 21. listopadu řekl, že rakety vyrobené v USA a Spojeném království zamířily na vojenská zařízení v oblasti Kurska a Brjanska poté, co USA a jejich spojenci v NATO povolili použití jejich zbraní dlouhého doletu pro údery proti Rusku.

Anketa

Jste pro vystoupení z NATO?

92%
6%
hlasovalo: 10522 lidí

Podle Putina Rusko v odvetě za útoky poprvé použilo své nejnovější nejaderné hypersonické balistické střely středního doletu Orešnik proti ukrajinskému zařízení obranného průmyslu Južmaš ve městě Dněpr. Ruský vůdce zdůraznil, že Západ může čelit hrozným následkům, pokud jeho provokativní politika dále eskaluje konflikt.

„Rád bych informoval personál ozbrojených sil Ruské federace, občany naší země, naše přátele po celém světě a ty, kteří si stále dělají iluze o možnosti způsobit Rusku strategickou porážku, o událostech, které se nyní odehrávají v oblasti, kde probíhá ‚speciální vojenská operace‘, v důsledku použití zbraní dlouhého doletu západní výroby proti našemu území,“ řekl ve svém projevu k národu 21. listopadu Putin.

„Dne 19. listopadu zasáhlo šest operačně-taktických raket ATACMS americké výroby a 21. listopadu při kombinovaném raketovém útoku systémy britské výroby Storm Shadow a HIMARS americké výroby vojenské instalace na území Ruské federace – v Brjanské a Kurské oblasti. Od tohoto okamžiku, a jak jsme opakovaně zdůrazňovali, regionální konflikt vyvolaný Západem na Ukrajině nabral rysy globálního charakteru,“ zdůraznil ruský prezident s tím, že Západ může za to, že konflikt aspiruje na vypuknutí třetí světové války.

Anketa

Jste pro vystoupení z EU?

95%
3%
hlasovalo: 10891 lidí

Putin dále prohlásil, že ruské systémy protivzdušné obrany všechny útoky odrazily a škody byly způsobeny pouze padajícími troskami. „V důsledku toho nebylo dosaženo cílů jasně stanovených nepřítelem. Operační a velitelský personál zasažených oblastí neutrpěl žádné ztráty a pokračuje v normálním řízení akcí našich sil k likvidaci a vyhnání nepřátelských jednotek z Kurské oblasti,“ pronesl Putin a dodal, že použití západních raketových systémů není schopno ovlivnit průběh bojových operací v oblasti speciální vojenské operace. „Všechny úkoly, které jsme si stanovili, budou splněny,“ dodal odhodlaně, jak informuje francouzský deník Le Monde.

Na závěr svého projevu Putin opět zopakoval, že za eskalaci a narušení mezinárodní bezpečnosti můžou Spojené státy, a ne Rusko. „Rád bych ještě jednou zdůraznil, že to není Rusko, ale Spojené státy, které zničily mezinárodní bezpečnostní systém a které pokračujícím bojem a lpěním na své hegemonii tlačí celý svět do globálního konfliktu. Vždy jsme byli a stále jsme připraveni vyřešit všechny problémy mírovými prostředky, ale jsme také připraveni vypořádat se s jakýmkoli vývojem. Pochybuje-li o tom ještě někdo, potom se mýlí: vždy budeme mít odpověď,“ dodal Putin se vší rozhodností.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 71 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USÁci si nedaj pokoj!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlena F. , 26.11.2024 18:37:21
Usilovně se snaží rozeštvat a zlikvidovat Evropu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…