Myšlenka poskytnout kyjevskému režimu jaderné zbraně je vysoce extremistická, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci. „Dokonce i ty nejprovokativnější politiky zaměřené na eskalaci napětí mají vysoce extremistický aspekt. Takže pravděpodobně tento pohled patří do této ultra extremistické strany,“ řekl představitel Kremlu, informovala ruská tisková agentura TASS.
Podle Peskova se jedná o naprosto nezodpovědnou politiku. Navíc od těch, kteří vůbec nechápou realitu. Zároveň dodal, že je kuriózní, že návrhy vyzbrojit Ukrajinu jadernými zbraněmi zaznívají anonymně.
21. listopadu New York Times uvedl, že někteří představitelé v USA a Evropě navrhli vrátit Kyjevu jaderné zbraně, kterých se Ukrajina po pádu Sovětského svazu vzdala. „Američtí a evropští představitelé diskutují o odstrašení jako o možné bezpečnostní záruce pro Ukrajinu, jako je například nahromadění konvenčního arzenálu dostatečného k zasazení trestuhodného úderu, pokud Rusko poruší příměří. Několik úředníků dokonce navrhlo, že by prezident Biden mohl Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které jí byly odebrány po pádu Sovětského svazu. To by byl okamžitý a obrovský odstrašující prostředek. Takový krok by byl ale komplikovaný a měl by vážné důsledky,“ napsaly The New York Times doslova.
Do toho se promítá i vzrůstající tlak na používání raket s dlouhým doletem na cíle v Rusku. A to ze strany NATO. Předseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer vyzval k výrobě více zbraní pro přesné údery uvnitř Ruska.
„Toto je nová diskuse v rámci NATO a jsem rád, že jsme změnili svůj postoj k myšlence, že jsme obranná aliance, která bude sedět a čekat na útok, než odpoví. Je prozíravější nečekat, ale zaútočit na ruská odpalovací zařízení, pokud na nás Rusko zaútočí," řekl Bauer.
NATO Considers Preemptive Strikes on Russian Territory, Says Admiral Rob Bauer
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) November 25, 2024
NATO is discussing the possibility of carrying out preemptive "precision strikes" on Russian territory in the event of an armed conflict, said Admiral Rob Bauer, Chairman of NATO's Military Committee.… pic.twitter.com/A0GCGnZADZ
„Právě nedávno pan Bauer, předseda Vojenského výboru NATO, výslovně prohlásil, že k zajištění obrany členských států Severoatlantické aliance vyžaduje údery na cíle v Rusku, o kterých se NATO domnívá, že mohou představovat hrozbu pro blok. Myslím, že tady není co komentovat, jen zapomněli na veškerou etiketu a veřejně oznámili své skutečné plány,“ poznamenal na 20. setkání šéfů bezpečnostních a zpravodajských služeb Společenství nezávislých států ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jak informovala ruská tisková agentura TASS.
Ruský prezident Vladimir Putin 21. listopadu řekl, že rakety vyrobené v USA a Spojeném království zamířily na vojenská zařízení v oblasti Kurska a Brjanska poté, co USA a jejich spojenci v NATO povolili použití jejich zbraní dlouhého doletu pro údery proti Rusku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera