Antonín Seďa v roce 1989 v tehdejším Československu pomáhal obnovovat sociální demokracii. Od počátku 90. let hájil její barvy v komunální politice a v roce 2002 usedl dokonce v Poslanecké sněmovně, kde se věnoval otázkám obrany a bezpečnosti. Působil ve výboru pro obranu a bezpečnost. Tématu bezpečnosti se na poslanecké půdě věnoval dlouhých 15 let, než v roce 2017 ze Sněmovny odešel, resp. již nebyl zvolen.
Ještě jako poslanec zvolený za Zlínský kraj zažil Antonín Seďa výbuchy ve zbrojních skladech ve Vrběticích. Policie od roku 2014 prověřila několik verzí, jak k výbuchu mohlo dojít, ale nakonec ve spolupráci s Bezpečnostní informační službou dospěla k závěru, že za výbuchem dvou zbrojních skladů, při kterých zemřeli dva čeští občané, stáli ruští armádní zpravodajci Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.
Jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz považuje tento závěr za dosud neprokázaný. Obrátil se proto s dotazem na Antonína Seďu.
„Uběhlo již osm měsíců od vystoupení premiéra vlády A. Babiše (ANO) a ministra vnitra J. Hamáčka (ČSSD) ve věci účasti ruských agentů, lidem zvaných Čuk a Gek, na výbuších v muničním skladu Vrbětice. Za těchto osm měsíců nebyly ze strany politiků, PČR ani BIS předloženy žádné důkazy o účasti těchto ruských agentů na Vrbětických výbuších. Je, dle Vašeho názoru, tato kauza uložena ‚k ledu' a zůstane tak pravděpodobnou příčinou neskonalý organizační nepořádek v muničním skladu, který byl pronajat soukromým firmám ze strany Ministerstva obrany, nebo se po několika letech od výbuchů ve Vrběticích dočkáme obratu a veřejnosti budou předloženy konkrétní důkazy o účasti ruských agentův této kauze?“ otázal se.
A Seďa odpověděl.
„Sám jste si na svoje dotazy odpověděl. Předně, nikdo nedošetřil, kdo a za jakých podmínek pronajal muniční sklady soukromým společnostem a přitom nezajistil bezpečnost. Nikdo neprošetřil, proč tato skutečnost nebyla oznámena IZS Zlínského kraje a Zlínskému kraji. Proč celou záležitost šetřila Policie ČR a BIS, když to měla mít na starosti Vojenská policie a Vojenské zpravodajství. Kdo a proč ‚objevil‘ záznamy z bezpečnostních kamer po letech, které mají usvědčovat ruské agenty. A tak bych mohl pokračovat,“ začal někdejší poslanec.
Jenže na tyto otázky podle něj nikdo odpověď nehledá.
„To máme volené zástupce, co? Je zajímavé, jak se zpolitizovala otrava Bečvy, ale že by pánové poslanci našeho kraje hejbnuli kostrou ve vztahu k došetření Vrbětic, to ne. Vlastní odškodnění má podle mého názoru pouze zavřít huby těm, kteří by chtěli znát odpovědi na výše uvedené dotazy. Vrbětice se staly ostudou naší politiky, včetně té zahraniční. Protože jsem v minulosti několikrát osobně Vrbětice i Slavičín navštívil, vím, kdo je odpovědný za stav, který tam panoval. A že nitky vedou k Topolánkově vládě a ke snaze privatizovat tyto sklady je také zřejmé. Podle mne celá kauza ‚vyšumí‘ tak, jako kauzy Lithium, OKD či Kubiceho zpráva. Proto je třeba se vždycky ptát: Komu ku prospěchu,“ upozornil.
- Další otázky a odpovědi naleznete zde
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp