Vy berete ženu jako odpad! Jiří Čunek čelil zastáncům umělého oplodnění. A když jim psycholožka citovala statistiku, popadl některé amok

08.06.2017 22:57 | Zprávy

„Mají mít ženy bez partnera právo na umělé oplodnění?“ zeptala se v pořadu Máte slovo moderátorka České televize Michaela Jílková. Na úvod si vzal slovo senátor Jiří Čunek a nastala slovní přestřelka, ve které dokonce zazněla věta, že „žena bez partnera je odpad“. V ironickém duchu ji pronesla členka Mladých Zelených.

Vy berete ženu jako odpad! Jiří Čunek čelil zastáncům umělého oplodnění. A když jim psycholožka citovala statistiku, popadl některé amok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), poslanec ČSSD František Adámek, vedoucí oddělení sociální psychologie na katedře psychologie FF UK v Praze Lenka Šulová, spisovatelka Irena Obermannová, psycholožka  Hana Konečná, předseda a sociální pracovník Unie otců Valentin Papazian a sociolog Andrej San Bárdoš debatovali v České televizi o tom, zda mají mít ženy bez partnera právo na umělé oplodnění a zda je v pořádku, aby dítě nikdy nepoznalo svého otce.

Podle Čunka bychom neměli ženám bez partnera umělé oplodnění povolovat, jinak nám hrozí, že zanikneme, je přesvědčen Čunek.

„Ten tradiční model – otec, matka a dítě – je pro to dítě modelem nejlepším. A všechny studie ukazují, že je tento model stále potřebný, protože děti, které vyrůstají v jiném modelu, nedokážou tento model uchopit,“ prohlásil senátor. V rozhovorech na toto téma se často mluví o právech. Lidé říkají, že mají právo na dítě. „Ale někdo to dítě prostě mít nemůže,“ je přesvědčen Čunek. 

František Adámek nabídl zcela opačný pohled, kategoricky odmítl, že by viděl studie, které by něco podobného prokazovaly. Psycholožka Šulová však Adámkovi sdělila, že „taková studie existuje“.

V tu chvíli jí skočil do řeči pan Bárdoš: „Předložte nám fakta, a ne jen kecy. Přece nám nebudete tvrdit, že neúplné rodiny, které přežily holocaust, nám tu vybudovaly neplnohodnotnou společnost,“ rozkřikl se na psycholožku. „Ale je přeci rozdíl mezi neúplnou rodinou a mezi tím, když rodič zemře,“ bránila se Šulová.

Děti s určitým handicapem bývají bojovnější, životaschopnější. Papazian kontroval studií ze Spojených států, která má dokazovat, že u dětí z neúplné rodiny existuje pětkrát větší pravděpodobnost, že spáchají sebevraždu a stejně tak existuje podstatně vyšší pravděpodobnost, že se dají na dráhu zločinu.

Obermannová podobné myšlenky striktně odmítla. Poukázala také na práva žen. Nelíbí se jí, že tu máme v podstatě ženy nižšího stupně, které podle protistrany děti mít nemají, a ženy vyššího stupně, které dítě mít mohou. „A to my říkáme v Česku, ve kterém vymíráme,“ podivovala se spisovatelka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…