V souvislosti s velkým mediálním zákonem spojeným s navýšením televizních poplatků rezonuje ve společnosti otázka, proč mají velké společnosti hradit televizní poplatky, i když se jejich zaměstnanci v práci nedívají na televizi.
Na ni ve svém vyjádření odpovídá ředitel České televize Jan Souček tím, že firmy mají platit televizní poplatky, jelikož jde o jejich společenskou odpovědnost: „Firmy pochopitelně stojí o stabilitu prostředí, ve kterém podnikají, a právě i média veřejné služby mají na stabilitě velkou zásluhu. Společnosti tak profitují z toho, že u nás existují svobodná a nestranná veřejnoprávní média, která přinášejí kvalitní obsah, a to i v oblasti ekonomiky. Hrazení televizních poplatků je především výrazem společenské odpovědnosti a nejde o skrytou daň pro právnické osoby, jak se také často tvrdí,“ uvedl Souček.
Jeho slova silně rozporoval na síti X politik vládní ODS Radim Ivan. „Taková vyjádření jsou pro mě arogance moci. Státní instituce, která má být občanů a která je stejně pod přímým vlivem politiků/ státních institucí a zájmových skupin, nám marketuje, že ona je ta jediná správná, která drží prapor státnosti, demokracie a morálky,“ uvedl s tím, že televize veřejné služby připomíná spíše „výběrčího výpalného“.
Obrovská neefektivita, byznysové zájmy dodavatelů ČT a konkurence dotovaná koncesionáři, kterou ČT vytváří soukromému sektoru, jsou pro Radima Ivana důležitým faktorem pro celkový pohled na tuto instituci.
Česká televize podle jeho slov slouží jako PR organizace státních institucí. „Poslední léta stavěla na piedestal soudce, výběrčí daní, státní zástupce nebo elitní policisty. Jak tato činnost pomohla ČR? Dala křídla státní moci? Dávala legitimitu policejním akcím na politiky, ze kterých zbyly jen zničené životy a nedotažená obvinění? Dala sebevědomí předsedovi Ústavního soudu, aby nepřístojně měnil volební zákony ČR? Odpovězte si sami, já mám jasno,“ doplnil Radim Ivan.
Podle Radima Ivana jsou poplatky jen další daňovou povinností, kterou odmítá. „Potřebujeme ekonomicky růst, potřebujeme efektivní stát a nepotřebujeme další daňové povinnosti pro firmy i občany, kteří tuto službu nechtějí využívat.“
Výroky o nepostradatelnosti ČT pro demokracii označuje za manipulativní. „Na vyděračské praktiky typu buď bude ČT, nebo nebude demokracie, opravdu nejsem zvědavý ani já, ani firmy,“ uzavřel Radim Ivan.
Prosím pěkné, ať mě nikdo nechápe špatně. Nehodnotím zpravodajskou či jinou řemeslnou práci zaměstnanců ČT, pokud to má diváky, pak jsou oni hodnotitelem toho, co vidí.
— Radim Ivan ????? (@radim_politik) December 18, 2024
Taková vyjádření jsou však pro mě Arogance moci. Státní instituce, která má být občanů a která je stejně pod… https://t.co/oxQZ7y62dN
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) předpokládá, že Poslanecká sněmovna novelu mediálního zákona schválí. Ve Sněmovně uvedl, že by ke zvýšení poplatků pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas mělo dojít v průběhu první poloviny příštího roku.
Novela zvyšuje poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Zavádí také valorizační mechanismus. Spočívá v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopná jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Opozice je přesvědčena, že zvýšením koncesionářského poplatku chce kabinet Petra Fialy Českou televizi zkorumpovat a zajistit si před volbami do Sněmovny na podzim příštího roku její loajalitu.
Andrej Babiš, šéf opozičního hnutí ANO, které zvýšení poplatku dlouhodobě kritizuje, lidem slíbil jejich zrušení, pokud bude ANO v příští vládě.
Koalice straší koncem demokracie a ovládnutím veřejnoprávních médií. Jsou to jejich obvyklé lži. Takový způsob financování je naopak transparentní, předvídatelný a obvyklý ve většině evropských zemí.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 10, 2024
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská