Co představovala rouška pro Vojtěcha?
„Symbol nesvobody určitě ne. Já si myslím, že skutečně ochranu kolektivu a širší společnosti. Česká republika v tomto byla pionýrem. Na začátku jsme byli kritizováni, a to i ze strany Světové zdravotnické organizace, k čemu jsou, nakonec nám všichni přisvědčili, jsou k tomu i různé studie, takže já si myslím, že to skutečně byl symbol ochrany,“ uvedl Vojtěch.
Žaloudík prohlásil, že byl 40 let zvyklý nosit roušky na operačním sále. Pokud jde o koronavirové roušky, pak je v prvních šesti týdnech povinného nošení skutečně vnímal jako symbol ochrany. „Ale měl jsem trochu obavu, aby nám nevrostla do hlavy. To jsem trochu měl, tu obavu. Postupně se ta potřeba vytrácela,“ konstatoval.
V první fázi mělo podle Žaloudíka smysl nosit roušky, protože lidé pochopili, že se opravdu cosi významného děje.
Teď prý občas přemýšlí, že by roušku nosil dál. Má k tomu jeden zvláštní důvod. „Zvažuju to, protože mnozí mi říkali, že v té roušce vypadám líp, tak jedině snad z estetických důvodů,“ prozradil.
Válek připomněl, že především v asijské části světa je nošení roušek poměrně běžné a Japonci či Korejci roušky používají v konkrétních obdobích. Prý navíc stejně jako Žaloudík slyšel, že s rouškou vypadá líp, tak její nošení zvažuje. Ale nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli tomu, aby chránil své okolí, kdyby dostal rýmu. „Člověk si uvědomuje, jak se choval nezodpovědně, když třeba měl rýmu a šel do autobusu bez roušky,“ uvedl Válek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp