Vyhlazení Ležáků si dnes připomněly stovky lidí

26.06.2016 17:03 | Zprávy

Několik stovek lidí se dnes zúčastnilo pietního aktu u příležitosti 74. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty a uctilo památku 52 vyvražděných obyvatel obce. Například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček ve svém projevu připomněl, že Ležáky jsou místem tragédie, kterým před 74 lety prošlo strašné zlo.

Vyhlazení Ležáků si dnes připomněly stovky lidí
Foto: wikipedia.org
Popisek: Adolf Hitler na vrcholu své moci

„Stojíme na místě, které je věčnou připomínkou toho, čeho všeho špatného jsou lidé schopni, když je vede nenávistná ideologie,“ řekl Hamáček. Ten také uvedl, že obyvatelé Ležáků podle žádných měřítek nemohli být vojenským cílem. „Stali se obětí msty a totalitní zvůle, obětí zla puštěného ze řetězu,“ řekl Hamáček.

Pietního aktu se zúčastnili kromě lidí z okolních obcí také hosté z Česka i ze zahraničí. Nad místem na závěr akce přeletěl opakovaně vojenský vrtulník, původně plánovaný seskok parašutistů byl kvůli nepříznivému počasí zrušený. Mezi účastníky bylo poměrně hodně mladých lidí. „To je samozřejmě velmi dobře, že mladí nezapomínají. Jsem rád, že jsem tady viděl hodně mladých a že celou pietu provázejí projekty připravované mladými, například ten pochod. Na Ležáky není možné zapomínat, protože pokud bychom zapomněli, tak bychom si tu historii asi museli zopakovat, a to by nikdo nechtěl,“ řekl Hamáček.

Do Ležáků dnes dorazily obě sestry Šťulíkovy, které jako jediné vyvraždění vesnice přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, dnes novinářům řekla, že má několik vzpomínek na válečné roky. „Úplně první vzpomínka je, kdy jsme s nějakou větší dívkou chodili v umývárně a hledali jsme něco k jídlu. Pak si pamatuji, že jsme byli v nějakém dětském domově,“ řekla Doležalová.

V Ležákách dnes byla ke koupi nová kniha dcery Doležalové nazvaná Osud jménem Ležáky, která podrobně mapuje životy ležáckých obyvatel popravených či zemřelých na následky věznění během druhé světové války i dalších osob úzce s obcí spojených. „Se zájmem lidí jsme spokojeni,“ řekla autorka knihy Jarmila Doležalová.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že v Anglii vycvičení parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších sedm lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Michal Horáček, ten byl tedy na ránu“. Plzeňské vzpomínání na Listopad 1989

15:50 „Michal Horáček, ten byl tedy na ránu“. Plzeňské vzpomínání na Listopad 1989

Michal Horáček přezíravě na plzeňské studenty. A současný poslanec Josef Bernard, díky němuž proběhl…