Elon Musk, majitel sociální sítě X, se už poněkolikáté ocitl v hledáčku komisaře EU pro vnitřní trh Thierryho Bretona. Ten Muskovi vyčetl, že nedodržuje Nařízení o digitálních službách známé pod zkratkou DSA. Musk prý nezohledňuje „systémová rizika“ a „příliš málo brání šíření nenávisti a dezinformací“.
Ředitel neziskové organizace H21, jež si klade za cíl hájit svobodu projevu, Adam Růžička konstatoval, že na Bretonově dopisu Muskovi je dobře vidět, jak EU svobodu slova fakticky oklešťuje, i když současně všechny ujišťuje, že to nedělá.
„DSA bohužel nechalo manipulační pole v nutnosti platforem snižovat tzv. ‚systémová rizika‘ a pod tato se dá schovat i veškerá gumovost, kterou teď pan eurokomisař vzývá. Zvláště oblíbené systémové riziko (často parodované) bylo ‚ohrožení občanského diskurzu‘. Tady jsem si upřímně myslel, že si v Komisi uvědomí absurdnost formulace a přestanou spojení používat, aby tím zbytečně nejitřili evropskou veřejnost. Inu, to jsem se mýlil. V dopise to najdete. Též jsem si myslel, že DSA bude řešit především EU, věci ovlivňující EU veřejnost. Tady to také nevypadá. Bretonovi vadí především obsah ohledně nepokojů v Británii a skutečnost, že Musk má na X naplánovaný rozhovor s Trumpem. Chápu, že v Evropě chceme být světoví, ale jaká je tady logika? Před čím konkrétně mají být EU občané chráněni? (mimochodem, fakt, že to je pro naši ochranu, se samozřejmě zmiňuje),“ napsal Růžička na sociální síti X.
Podle Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) Breton otevřeně požadoval cenzuru. Cenzuru nedávného rozhovoru s americkým prezidentem na platformě X s odkazem na nedávno přijatou legislativu DSA. „To ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme varovali před DSA coby cenzurním nástrojem Evropské komise,“ tvrdí SOSP a upozorňuje zejména na pojmy, které Breton v dopisu používá.
Jde o pojmy jako „škodlivý obsah“ nebo „dezinformace“ a k tomu „nenávist“ a dokonce „podporování nepořádku“. Také píše o „ohrožení občanského diskurzu“, což je podle SOSP nejabsurdnější část v DSA.
Již jednou zmíněný Adam Růžička teď odkázal na článek slavného listu Financial Times, z nějž je jasné, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se od Bretonova dopisu distancovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák