Vylezlo, co zamlčeli. „Šíření dezinfa“ si objednali na vnitru. A je toho víc

03.04.2024 17:27 | Monitoring

Vláda Petra Fialy dlouhodobě hovoří o problému šíření dezinformací a nutnosti tento problém řešit. Nyní vyšlo najevo, že si Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) objednalo průzkum, podle nějž 70 % lidí souhlasí s tím, že by stát měl mít možnost zasáhnout proti médiím šířícím dezinformace. Otázka, jak by měl stát postupovat v omezování šíření dezinformací, se dokonce objevuje u příjímacích zkoušek na vysoké školy.

Vylezlo, co zamlčeli. „Šíření dezinfa“ si objednali na vnitru. A je toho víc
Foto: Repro Twitter
Popisek: Logo aplikace Bezdezinfa

Ředitel Institutu H21 Adam Růžička v prosinci informoval o „nepublikované studii“, kterou měly k dispozici Seznam Zprávy a podle níž jsou prý dezinformace v české společnosti chápány jako velký problém. Konkrétně 76 % respondentů uvedlo, že dezinformace jsou problém ohrožující bezpečnost Česka, a 70 % dokonce souhlasí s tím, že by stát měl mít možnost omezit média, která dezinformace šíří.

Ve studii také 24 % respondentů uvedlo, že v posledních třech měsících alespoň jednou prostřednictvím e-mailu na sociální sítě sdílelo informace, které velká média včetně veřejnoprávních údajně záměrně zamlčela a oni je našli až v médiích alternativních.

„Tohle je na první pohled tak nešťastné pojetí dezinfa. Z hlavy mne napadá dost příkladů, kde jsem sdílel něco, o čem se ve velkých médiích nepsalo (např. Westminsterská deklarace). Očekávám, že to tu většina lidí má podobně,“ psal tehdy Růžička a tázal se, co je to vlastně za studii.

Nyní vyšlo najevo, že to byla studie agentury STEM, kterou si objednalo Ministerstvo vnitra. „V prosinci jsem se tu rozčiloval nad článkem, kde se psalo, že podle ‚dosud nepublikované studie‘ čtvrtina Čechů šíří dezinformace. Teď se ukázalo, že ona studie byla na zadání Ministerstva vnitra. Seznam Zprávy, to se v článku asi mohlo zmínit, no ne?“ reaguje Růžička.

Petr Švec pak na síti X upozorňuje na to, že vládní boj proti dezinformacím se už dostal dokonce i do přijímacích testů na vysoké školy. Konkrétně u přijímaček na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci se objevila otázka, co by měla dělat vláda v dlouhodobém boji proti fake news.

„Jedna z oficiálních testových otázek u zkoušek z psychologie pro bakalářské studium na vysokých školách v České republice v roce 2023 byla: Co by měla vláda dělat v dlouhodobém boji proti falešným zprávám? Pět odpovědí, všechny politické, pouze jedna z nich byla považována za ‚správnou‘,“ upozorňuje Švec.

Jedinou správnou odpovědí na tuto otázku byla „podpora vzdělávací kampaně o pravdivosti informací“. Přitom i ostatní možnosti by někdo mohl považovat za správné, jako „podpora šíření různorodých názorů bez ohledu na pravdivost, protože svoboda slova je základem demokracie“, nebo na druhou stranu „omezit svobodu tisku a sdělovacích prostředků, pokud to ohrožuje bezpečnost státu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takže konečně vypnou ČT???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 03.04.2024 17:40:37

|  14 |  0

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …