Vyloučené lokality a nepřizpůsobiví. Švédům došla trpělivost, co u nás? Ombudsman Křeček závažně

20.09.2022 18:58 | Zprávy

Gangy výrostků napadající seniory a výkaly létající z oken. Takové jsou zprávy z vyloučených lokalit, jichž je v České republice už několik stovek. Podle ombudsmana Křečka jde o „lidskoprávní panoptikum, které degraduje život obyčejným lidem“. Politické elity se podle něj za třicet let nedokázaly podívat pravdě do očí a najít vyhovující řešení. To by totiž znamenalo odpovědět si nejprve na některé nepříjemné otázky. Občané jsou však zoufalí a volají po změně. Bude se u nás opakovat švédský volební scénář?

Vyloučené lokality a nepřizpůsobiví. Švédům došla trpělivost, co u nás? Ombudsman Křeček závažně
Foto:
Popisek:

Ghett a vyloučených lokalit už v České republice napočítáme stovky, přičemž jejich počet dále strmě narůstá spolu s rostoucí chudobou. Nasvědčují tomu data i zkušenosti občanů žijících v regionech zvláště postižených tímto problémem, zejména na severu Čech. „V uplynulých letech jsme zaznamenali trend přibývajících sociálně vyloučených lokalit,“ říká například mluvčí Svazu měst a obcí Alexandra Kocková. V problémových lokalitách v Ústeckém kraji prý gangy výrostků fyzicky napadají seniory. Přerovský lokální tisk zase píše, že se kvůli agresivnímu chování svých sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů místní obyvatelé bojí chodit k veřejnému bazénu, kde jsou prý zastrašováni a terorizováni.

Nad problémem vyloučených lokalit se zamýšlí i veřejný ochránce práv Stanislav Křeček ve svém nedávném článku publikovaném na serveru Aktuálně.cz, v němž reaguje na seminář věnovaný tomuto tématu, pořádaný minulý týden na půdě Poslanecké sněmovny. Ombudsman ve svém textu vznáší několik otázek, které jsou podle něj klíčové k pochopení problému, jenž sužuje česká města. Bez upřímné, poctivé a ideologií neovlivněné odpovědi na ně totiž prý nikdy nenajdeme patřičné řešení.

Ptá se: „Jsou vyloučené lokality morálním, nebo legislativním problémem? Jsou ‚vyloučeny‘ už samotné části obcí (‚Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni‘ se říkávalo kdysi v Praze), nebo jsou ‚vyloučeni‘ nepřizpůsobiví lidé, kteří vytvoří vyloučenou lokalitu všude tam, kde začnou bydlet? Je tento problém vázán na etnicitu, a jde tedy jen o romský problém? Jde o problém chudoby, který by vyřešil dostatek finančních prostředků? Ztratili obyvatelé těchto lokalit po dvaceti třiceti letech na sociálních dávkách pracovní návyky, nebo je jen realizují – ke škodě české ekonomiky – v práci „načerno“? Chceme se dívat na rozpadající se záměry se školskou inkluzí, na děti, které přicházejí do školy a neznají hodiny, barvy, nikdy neviděli knížku a tisíce z nich ani nedokončí povinnou školní docházku? A může se tomuto stavu někdo divit, když tyto děti nevěří ve svoji lepší budoucnost a nevidí valného smyslu učit se a studovat, když stejně podstatná část z nich skončí na sociálních dávkách?“

Neschopnost či neochota zdejší politické elity vypořádat se s těmito otázkami za posledních třicet let prý dostala naši společnost do situace, v níž se aktuálně nachází.

Veřejný ochránce práv zároveň poukazuje na skutečnost, že mnohá dosavadní řešení jsou nedostatečná a dlouhodobě neúčinná.

O jedno takové řešení se pokusila starostka Neštěmic v Ústeckém kraji, Yveta Tomková. Její město totiž dlouhodobě patří k těm, kde se nejzřetelněji projevují kulturně-sociální rozdíly mezi různými skupinami obyvatel, které se mnohdy výrazně rozcházejí ve svém pojetí běžného života. Jeden čas v tamních vyloučených lokalitách dokonce odmítaly jezdit úklidové a zahradnické čety na údržbu městské zeleně, neboť na ně místní obyvatelé z oken házeli odpad a výkaly v pytlících. Stačí přitom, aby nepřizpůsobiví ovládli jeden vchod do panelového domu, a celá čtvrť je následně zruinována. Zdejší starostka se proto rozhodla, aby město takové domy odkoupilo. Krátkodobě takové řešení, byť velice drahé a mnohdy obtížně realizovatelné, může místním slušným lidem ulevit. Podle veřejného ochránce práv Křečka však tato strategie z dlouhodobého a celonárodního hlediska situaci neřeší. Nepřizpůsobiví se totiž pouze přestěhují jinam a tam dál dělají potíže. Dochází tak pouze k přesunu vyloučené lokality na jiné místo. „Jednu odstraníme, ale vytvoříme novou,“ vysvětluje ombudsman, čímž navazuje na jednu ze svých otázek. Jsou vyloučené samotné části měst, anebo se problém nachází v lidech, kteří tam momentálně žijí a kteří budou problematičtí, ať už se přestěhují kamkoliv?

Největší problém spočívá v tom, že potíže vyloučených lokalit výrazně zasahují i většinovou společnost. Kriminalita se totiž z ghett přelévá i do klidnějších, civilizovanějších čtvrtí. „Bydlím v ulici, která je blízko dvou pečovatelských domů, a je tam velký pohyb nepřizpůsobivých, kteří jsou hluční a agresivní. Jako občana se mě neutěšená situace hluboce dotýká a zvažovali jsme i sepsání petice,“ říká čtyřiasedmdesátiletý senior z Přerova.

Stav současné společnosti, kde se slušní, pracující občané mnohdy bojí chodit v ulicích vlastních měst, ombudsman charakterizuje jako „lidskoprávní panoptikum, které degraduje život obyčejným lidem“. Připomíná však právo občanů usilovat o klidný a spokojený život, je-li to třeba, i politickými prostředky. S nadějí upíná pohled na severskou zemi tří korunek, která je také dlouhodobě sužována problémem nepřizpůsobivých skupin obyvatel a s tím spojenou kriminalitou. Pohár trpělivosti nakonec přetekl a Švédové si v nedávných volbách zvolili alternativu. Podle Křečka bychom se měli nechat inspirovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

13:50 Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

Ukrajinské síly zaútočily na logistické centrum ve městě Karačev s použitím amerických střel ATACMS.…