Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na mobilizaci, varoval v ČT Zaorálek

27.11.2018 21:25 | Zprávy

Ruský soud posílá do vazby ukrajinské námořníky po konfliktu v oblasti Azovského moře. Evropská unie předtím vyzvala Ruskou federaci, aby zadržené propustila a zdržela se dalších provokací. Kam až může zajít poslední napětí, kvůli kterému vyhlásil ukrajinský prezident válečný stav? „Situace je nebezpečná, nesmíme připustit eskalaci, má prý následovat útok pozemních sil na Ukrajinu,“ varoval v úterním Interview na ČT24 předseda sněmovního zahraničního výboru a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na mobilizaci, varoval v ČT Zaorálek
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s občany v Olomouci

Současný konflikt v Kerčském průlivu Ruska a Ukrajiny je nepochybně velkým testem mezinárodních vztahů. „Je to velmi nebezpečná situace hlavně proto, že je zde nepřátelský stav lidí stojících proti sobě, nacházíme se ve velmi citlivém prostoru, je tam velké nakupení vojenských sil,“ řekl Zaorálek na úvod s tím, že tento rizikový prostor je s velkým potenciálem konfliktu.

K celé situaci bylo podle Zaorálka správné stanovisko českého ministra zahraničí, který dal jasně konflikt do souvislosti s anexí Krymu. „Pokud Rusko anektovalo Krym, tak vytvořilo situaci, že najednou máme ze dvou břehů, kde jeden byl ukrajinský a druhý ruský, pouze břehy ruské, a ještě tam Rusko postavilo most,“ zdůraznil Zaorálek, podle kterého je jasným strůjcem konfliktu Ruská federace, která má na svědomí i první kroky vedoucí k tomuto incidentu.

„Sice nemáme detaily, co se přesně v jakém okamžiku odehrálo, ale naše stanovisko se odvíjí od zmiňovaného konstatování, že rizikový stav vytvořila ruská strana anexí Krymu,“ zopakoval Zaorálek s tím, že naše dlouhodobá pozice je, že toto odmítáme a považujeme to za nebezpečné porušení principu mezinárodního práva.

A co dál? Je třeba prý hledat diplomatické řešení této krize. „To je důležité, abychom nepřipustili eskalaci. Je to skutečně velice nebezpečné. Uvědomte si, kolik problémů my máme. Máme Jemen, Sýrii a dále...,“ připomněl a dodal, že Evropa sama v této chvíli řeší tolik problémů. „Pro příklad v Jemenu umírá 130 dětí denně, jestliže má vzniknout tady další konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, tak náš první úkol je jediný: Zabránit eskalaci konfliktu,“ kladl neustále důraz Zaorálek.

Varoval také před tím, že k tomuto konfliktu došlo z ruské strany naprosto otevřeně, bez jakéhokoli zakrývání. „To je něco nového, a dokonce reakce Ukrajiny je také v něčem nová, protože ani v dobách největší krize na Donbase Ukrajina nereagovala vyhlášením válečného stavu. Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na nějakou mobilizaci,“ podotkl Zaorálek.

„Prezident Porošenko v parlamentu sám řekl, že má evidence a důkazy toho, že po tomto incidentu má následovat útok pozemních sil na Ukrajinu,“ řekl s tím, že na základě toho ukrajinský parlament v pondělí večer schválil vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu třiceti dnů. „Porošenko chtěl původně dvakrát tak delší dobu. Nakonec tak nebudou ovlivněné volby, což je také velmi důležité,“ poznamenal a připomněl, že se často objevovaly spekulace o tom, zda nejde jen o způsob, jak se vyhnout volbám, ve kterých pozice Porošenka prý nevypadala podle průzkumů příliš dobře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …